Page 237 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 237

TYDZIEŃ 20  •  Gdzie mieszkasz?  •  235


            Wtorek    temat:  Dom i domek



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Oglądanie zdjęć budynku przedszkola i jego okolicy w kronikach przedszkolnych
            – ustalanie, co się zmieniło w okolicy. Układanie wyrazów z liter – ćwiczenia w czytaniu. Ćwiczenia poranne – Zestaw III.
            Zabawa dydaktyczna „Memo kształtów”. Zabawa ortofoniczna „Maszyny na budowie”. Zabawa na czworakach „Podania
            piłki stopą”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 4, 7, 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Dom i domek” – poznanie litery d, D. Zabawa
            rucho wa „Domek”. Wykonywanie ćwiczeń w KP3 s. 36–38.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw X.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 3, 5; IV 2, 4, 5, 8

            Zajęcia w ogrodzie: „Czy dzisiaj jest duży mróz?” – próby odczytywania na termometrze temperatury powietrza. Zabawa
            ruchowa „Traf i zdobądź punkty”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18, 19



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Oglądanie zdjęć budynku przedszkola i jego okolicy w kronikach przedszkolnych – próby odpowiedzi na pytanie, co się
              zmieniło w okolicy.
              x Układanie wyrazów z liter – ćwiczenia w czytaniu.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa dydaktyczna „Memo kształtów” – dobieranie w pary przedmiotów o jednakowym kształcie.
              x Zabawa ortofoniczna „Maszyny na budowie” – naśladowanie dźwięków maszyn: wrr–wrrr, ter–ter.
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Podania piłki stopą” z Zestawu VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Dom i domek.
            Cele:
              p
              oznanie litery d, D
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              r
              ozwijanie percepcji słuchowej
              r
              ozwijanie percepcji wzrokowej
              b
              ogacenie słownictwa
              ozwijanie wyobraźni
              r
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: tamburyn, KP3, KA.
            Przebieg:
            1.  Opowiadanie historyjki obrazkowej o Trampolinku (KP3, s. 36–37). Chętne dzieci czytają teksty na obrazkach.
            2.  Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowie dom.
            3.  Budowanie modeli wyrazów dom i Dorota z czerwonych kartoników, oznaczających samogłoski i z niebieskich kartoni-
              ków, oznacza jących spółgłoski – KA, k. 38, 39.
            4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery d, D.
            5.  Układanie wyrazów dom, Dorota z liter, umieszczenie litery d, D w miejscu odpowiedniej głoski w modelu wyrazów.
              Umieszczenie pozostałych poznanych liter – KA, k. 40, 41.
   232   233   234   235   236   237   238   239   240   241   242