Page 234 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 234

232  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



             x Wykonywanie ćwiczeń 1 i 2 w KP3, s. 32 – rysowanie tylu kropek, ile wskazują liczby, rozpoznawanie głosek i liter
            w nazwach rysunków.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wylepianie plasteliną cyfry 5.
             x Wykonywanie ćwiczeń 3 i 4 w KP3, s. 33 – dorysowywanie na każdym kolejnym talerzyku o dwie czekoladki więcej,
            rysowanie serc po śladzie, przeliczanie serc.
             x Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie na kawałki bibuły.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Siłacze” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia kulinarne.
          Temat: Pieczemy ciastka.
          Cele:
            zdobywanie umiejętności kulinarnych
            n
            abywanie nowych doświadczeń
            ozwijanie sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: masło, mąka, cukier, cukier waniliowy, jajka, proszek do pieczenia, lukier, duża miska, blacha, pergamin,
               stolnica, wałek do ciasta, foremki, tamburyn, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. N. zapoznaje dzieci z tematem. Wyjaśnia dzieciom, że dzisiaj jest okazja, aby zrobić niespodziankę zaproszo-
            nym gościom i upiec ciasteczka.
          2.  Wyjaśnienie, jak zrobić kruche ciastka.
            W dużej misce trzeba zagnieść ciasto ze wszystkich produktów:
            2 kostki masła, 6 szklanek mąki, 2 torebki cukru waniliowego, 1 szklanka cukru, 3 jajka, 4 łyżeczki proszku do pieczenia.
            Następnie ciasto rozwałkować i odciskać foremkami różne kształty. Ułożyć ciastka na blasze wyłożonej pergaminem
            i wstawić do lekko nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 200 stopni przez około 10 minut. Po wystygnięciu
            ciasteczka można polukrować lub ozdobić jeszcze w inny sposób.
          3.  Zabawa ruchowa „Rośnie ciasto”. Dzieci swobodnie biegają po całej sali, a na głośny sygnał tamburyna, robią przysiad
            podparty i powoli podnoszą się, stając na palcach z rękami uniesionymi do góry. Zabawę powtarzamy parę razy.
          4.  Dzieci myją ręce i przystępują do przygotowania ciastek.
          5.  Słodki poczęstunek dla babci i dziadka. Wcześniej można przygotować zaproszenia na uroczystość, wykorzystując
            k. 16, 17 z KA. Karty mogą być też wykorzystane do przygotowania laurek dla babć i dziadków.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Rzuty śniegowymi kulkami lub piłkami – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabawy.
             x „Czy dzisiaj ulepimy bałwana?” – poznawanie właściwości śniegu w zależności od temperatury powietrza.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Kolory na miejsca” z Zestawu X (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   229   230   231   232   233   234   235   236   237   238   239