Page 230 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 230

228  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



            i kolejno odpowiedzcie, co każdy z was chciałby przez nie widzieć. Pamiętajcie o wypowiadaniu się pełnymi zdaniami.
            N. rzuca piłkę kolejno do wszystkich dzieci, a one odpowiadają na pytanie.
             x Lepienie z plasteliny na temat dowolny.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 30 – ćwiczenie spostrzegawczości, liczenie kapeluszy, utrwalanie liczebników porząd-
            kowych i stron prawej i lewej.
             x „Kolorowy szlaczek” – rysowanie po śladzie.
             x Zabawa ortofoniczna „Głosy zimowego lasu” – wszechstronne ćwiczenia mięśni narządów mowy poprzez naśladowanie
            odgłosów: wycia wiatru – wuuu, szumu wietrzyka – sz-sz-sz, piłowania drzewa – zzz –zzz itp.
             x Zabawa na czworakach „Podania piłki stopą” z Zestawu VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki pisania i czytania.
          Temat: Zabawy z babcią i z dziadkiem.
          Cele:
            doskonalenie analizy i syntezy głoskowej i sylabowej wyrazów
            r
            ozwijanie umiejętności pracy w parach
            ozwijanie sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: ilustracja przedstawiająca babcię i dziadka, kartoniki z literami, tamburyn, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat babci i dziadka. Jak bawili się nasi dziadkowie? – swobodne wypowiedzi dzieci.
          2.  Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna, na sygnał, dobierają się parami i siadają naprzeciwko siebie. Jedno dziecko
            mówi jakieś słowo, a drugie mówi inne słowo, które rozpoczyna się głoską, na którą kończył się poprzedni wyraz.
            Potem następuje zmiana.
          3.  Zabawa ruchowa „Babcia i dziadek”. N. wybiera 2 dzieci: dziewczynka – babcia, a chłopak – dziadek. Dzieci swobodnie
            biegają po sali, a na głośny sygnał tamburyna, dziewczynki łapią rękami od tyłu ramiona babci, a chłopcy ramiona
            dziadka.
          4.  Dzieci dobierają się parami. Każda para ma zestaw znanych liter. Jedno dziecko wybiera dowolną literę, a drugie wymy-
            śla wyraz, w którym dana litera występuje. Potem następuje zmiana.
          5.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 28–29 – opowiadamy historyjkę obrazkową.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Liczymy muzykę.
          Cele:
            wrażliwienie na akcent metryczny
            u
            auka piosenki Zajączek odwiedza znajomych
            n
            doskonalenie umiejętności uważnego słuchania muzyki
            doskonalenie pamięci
            integracja grupy.

               Pomoce: nagranie piosenki Zajączek odwiedza znajomych (CD), dowolne nagranie Poloneza, nagranie lasowiaka (CD).

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci stają w kole. Śpiewają piosenkę powitalną opartą na melodii popularnej Kurki trzy, wykonując wska-
            zane ruchy (zob. TYDZIEŃ 11, Środa).
          2.  Liczymy muzykę. N. włącza nagranie fragmentu Poloneza. Zadaniem dzieci jest wyklepywanie o uda równego pulsu
            w tempie utworu. Następnie dzieci mają wskazać, poprzez klaśnięcie w dłonie, akcentowanych w utworze nut (Do któ-
            rych klaśnięć pasuje akcent? Które nuty są mocniej zaznaczone w muzyce?). W dalszej kolejności dzieci określają, co ile
            klepnięć pojawia się w muzyce mocniejsza nuta. Aby to ustalić, liczą na głos. Tam, gdzie wypada klaśnięcie, mówią:
            raz, a gdzie klepnięcie o uda: dwa, trzy. N. informuje dzieci, że w taki sposób liczy się muzykę. Każdy utwór można
   225   226   227   228   229   230   231   232   233   234   235