Page 226 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 226

224  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: gra dydaktyczna.
          Temat: Karnawał to czas wesołych zabaw.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności konstruowania planszowych gier dydaktycznych
            ć
            wiczenie w stosowaniu ustalonych reguł
            kształtowanie odporności emocjonalnej
            doskonalenie umiejętności posługiwania się symbolami
            doskonalenie umiejętności liczenia.

               Pomoce: arkusze szarego papieru, mazaki, pionki, kostka do gry, nagranie dowolnej muzyki tanecznej z CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Konstruowanie w 2 grupach dużych gier planszowych na arkuszach szarego papieru.
          2.  Ustalenie reguł gry. Każdy gracz kolejno rzuca kostką i przesuwa swój pionek o taką liczbę pól, jaka odpowiada liczbie
            oczek na kostce. Określenie znaczenia wyróżnionych pól karnych (symbole). Określenie znaczenia wyróżnionych
            pól z nagrodami symbole). Gracz, który stoi przed metą, może ją przekroczyć tylko wtedy, gdy wyrzuci tyle oczek, ile pól
            ma do mety. Wygrywa ten zawodnik, który pierwszy dotrze do mety.
          3.  Dzieci zamieniają plansze, grają i próbują poprawnie interpretować symbole umieszczone na planszy.
          4.  Nagroda dla wszystkich uczestników – tańce przy muzyce.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie
             x Obserwacja chmur na niebie, odwołanie się do obserwacji nieba w innych porach roku – swobodne wypowiedzi dzieci.
             x Zabawa ruchowa z elementami mocowania „Koniki” – ciągnięcie sanek.

          Uwaga! Dzieci na poniedziałek przynoszą pocztówki z kwiatami.






          TYDZIEŃ 19    Święto Babci i Dziadka




          Poniedziałek    temat:  Serduszko dla dziadków



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Konstruowanie gier planszowych w zespołach. Układanie dowolnych wyrazów
          z poznanych liter. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Zabawa „Policz, ile jest liter w wyrazach”. Ćwiczenia oddechowe „Pilnuj
          piłeczki”. Zabawa ruchowa „Slalom na czworakach”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 2, 4, 9, 15

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Serduszka” – poznanie cyfry 5. Układanie zagadek ruchowych
          „Co robię?” Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 24–25.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Kwiaty dla babci” – malowanie farbami
          plakatowymi.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5; IV 1, 4, 5, 8, 12, 15,

          Zajęcia w ogrodzie: Opieka nad ptakami – dosypywanie karmy do karmnika. Zabawa ruchowa „Na drugą stronę po kładce”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18
   221   222   223   224   225   226   227   228   229   230   231