Page 222 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 222

220  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Czy obrazków jest tyle, ile wskazuje cyfra?” N. zawiesza na tablicy obrazki, a dzieci za pomocą kartoników
            z cyframi określają, ile jest obrazków.
             x Zabawa „Bingo wyrazowe”. Dzieci otrzymują kartoniki z wyrazami: kot, mam, mama, mata, lato, oko, lama, dom, Ela,
            Ula, ule, lala. Układają je przed sobą w dwóch rzędach. N. ma identyczny zestaw. Podnosi do góry jeden kartonik i eks-
            ponuje go ok. 10 sek. Dziecko, które wśród swoich kartoników pierwsze odszuka wskazany kartonik, krzyczy: Bingo!
            i odczytuje napis.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Komponowanie rytmów z wykorzystaniem figur geometrycznych – dostrzeganie regularności.
             x Ćwiczenia oddechowe „Piórko” – dmuchanie na piórka, próby utrzymania ich jak najdłużej w powietrzu – regulowanie
            siły i długości wydechu.
             x Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Schowaj i pokaż piłkę” z Zestawu III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Na balu.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności stosowania liczebników porządkowych i głównych
            drażanie do uważnego słuchania komunikatów
            w
            ć
            wiczenie logicznego myślenia.
               Pomoce: kolorowe balony wycięte z papieru, 2 obręcze lub szarfy w 2 kolorach, balony - po 1 dla każdego dziecka,
               tamburyn, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. rozkłada na dywanie kolorowe balony. Zadaniem dzieci jest umieścić w obręczach balony według polecenia N., np.
            w pierwszej obręczy żółte balony, a w drugiej zielone. Dzieci analizują, w której obręczy jest więcej, o ile więcej, a może
            po równo.
          2.  N. rozdaje dzieciom szarfy. Dzieci swobodnie biegają po sali w rytm tamburyna, a na sygnał tworzą koła zgodnie
            z kolorem szarfy. Dzieci określają, w którym kole jest więcej dzieci i o ile.
          3.  N. wiesza na tablicy balony jeden obok drugiego. Dzieci przeliczają, ile jest balonów, ile jest balonów danego koloru,
            których jest więcej, na którym miejscu jest balon żółty, itp.
          4.  Zabawa ruchowa „Balonik”. Dzieci tworzą duże koło i trzymają się za ręce. Wchodzą do środka, wydychając powietrze,
            cofają się wdychając powietrze.
          5.  Każde dziecko próbuje nadmuchać swój balon i kontynuować z nim dowolną zabawę.
          6.  Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 18–19. Przeliczanie na dużej ilustracji elementów i rysowanie na marginesie po prawej
            stronie tylu kresek, ile jest balonów, serpentyn, kapeluszy i koron. Przeliczanie dzieci w strojach karnawałowych.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: W tanecznym kręgu.
          Cele:
            zapoznanie z przykładami muzyki poważnej
            r
            ozwijanie umiejętności posługiwania się rekwizytem
            r
            ozwijanie koordynacji ruchowej
            kształtowanie poczucia rytmu
            u
            wrażliwienie na zmiany tempa
            doskonalenie pamięci.
               Pomoce: nagranie utworu Akwarium C. Saint-Saënsa (CD), szarfy z krepiny przyczepione do drewnianych
               patyczków, bębenek.
   217   218   219   220   221   222   223   224   225   226   227