Page 217 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 217

TYDZIEŃ 1 7  •  Dawno, dawno temu  •  215



            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Moja ulubiona bajka.
            Cele:
              r
              ozwijanie zdolności plastycznych
              r
              ozwijanie wyobraźni
              d
              banie o estetyczne wykonanie pracy.
                 Pomoce: białe kartki A4 dla każdego dziecka, pędzelki, farby.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie dzieci z tematem pracy – malowanie farbami.
            2.  Dzieci siadają do stolików, a N. zachęca dzieci do estetycznego wykonania pracy.
            3.  Wypowiedzi dzieci na temat swojej ulubionej bajki.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ustalenie,
              z których sprzętów możemy korzystać zimą.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Stop! Podaj piłkę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




            Piątek    temat:  Zaczarowany świat bajek


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: „Jesteśmy aktorami” – odgrywanie scenek z ulubionych bajek. Zabawa „Gdzie
            ukrył się kwadrat?” – spostrzeganie figury w tle. Ćwiczenia poranne – Zestaw X. Zabawa „Raz, dwa, trzy – jaką cyfrą
            jesteś ty?” – utrwalenie cyfr. Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 13. Zabawa ruchowa „Przepychanka”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 1, 2, 8, 12, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zabawa dydaktyczna – „Zaczarowany świat bajek”. „Niedokończona opowieść” – zabawa
            twórcza. Tworzenie i prezentacja reklamy w zespołach. Zagadki słowno-ruchowe. Urządzamy przedstawienie – wykorzy-
            stanie lalek z KA. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 11–12.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw VII.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5, 8, 9; IV 2, 3, 5, 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa rzutna „Kto trafi?”. Zabawa równoważna „Kto dłużej wystoi?”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5

            I Aktywność poranna i popołudniowa


            Zadania poranne
              x „Jesteśmy aktorami” – dzieci odgrywają scenki z ulubionych bajek, wykorzystując zgromadzone rekwizyty – rozwijanie
              swobodnej ekspresji twórczej.
              x Zabawa „Gdzie ukrył się kwadrat?” – przedstawianie tych samych figur w zmienionych układach, graficzne odtwa rzanie
              kompozycji geometrycznych przy pomocy rysunków i stempli – ćwiczenie umiejętności spostrzegania figury w tle,
              wdrażanie do celowej obserwacji.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Raz, dwa, trzy – Jaką cyfrą jesteś ty?”. Dzieci siedzą na podłodze. Każde z nich ma komplet kartoników
              z cyframi od 1 do 4. N. wypowiada hasło: Raz, dwa, trzy – cyfrą (np.) dwa jesteś ty! Uczestnicy zabawy muszą szybko
              wyszukać i podnieść kartonik z właściwą cyfrą.
              x Wykonywanie ćwiczeń – KP3, s. 13 – kolorowanie flagi rycerskiej, łączenie koni z rycerzami – ćwiczenie logicznego
              myślenia, kształcenie spostrzegawczości.
              x Zabawa ruchowa z elementami mocowania „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   212   213   214   215   216   217   218   219   220   221   222