Page 216 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 216

214  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          Czwartek    temat:  Lubimy bajeczki



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Mierzenie przedmiotów w sali za pomocą sznurka i porównywanie długości.
          Wylepianie plasteliną litery b, B. Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 10. Ćwiczenia poranne – Zestaw X. Ćwiczenia w czytaniu.
          Ćwiczenia grafomotoryczne – kopio wanie przez kalkę techniczną. Ćwiczenie stóp z elementami równowagi.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 4, 8, 13

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy – zagadki obrazkowe. Zabawa ruchowa
          „Gumisiowe podskoki”.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Moja ulubiona bajka” – malowanie farbami plakatowymi.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 2, 5, 7; IV 2, 5, 7, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa ruchowa „Stop! Podaj piłkę”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Mierzenie przedmiotów w sali (okien, drzwi, dywanu, szafek) za pomocą sznurka – doskonalenie umiejętności mierzenia
            i porównywania długości.
             x Wylepianie plasteliną litery b, B.
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 10.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenia w czytaniu – dzieci otrzymują kartoniki z sylabami otwartymi: me, de, te, le. Czytają głośno sylaby. Następnie
            wymyślają wyrazy zaczynające się daną sylabą i układają z nimi proste zdania. N. zwraca się do wybranego dziecka: Ja-
            ki ułożyłeś wyraz zaczynający się sylabą (np.) „te”? Powiedz zdanie z tym wyrazem. Dzieci mogą ułożyć schemat zdania
            z klocków. Łatwiej im będzie wtedy je powtórzyć.
             x Ćwiczenia grafomotoryczne – kopiowanie przez kalkę techniczną dużych konturów.
             x Ćwiczenie stóp z elementami równowagi z Zestawu X (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.
          Temat: Zagadki obrazkowe.
          Cele:
            r
            ozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            doskonalenie umiejętności pracy w zespole
            ogacenie słownictwa
            b
            r
            ozwijanie sprawności ruchowej.
               Pomoce: ilustracje z czterech bajek zasłonięte pociętą kartką z zaznaczonymi na każdym fragmencie kropkami
               od 1 do 6, kostka do gry, kartki z postacią z bajki dla każdego dziecka, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat bajek. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionych bajek.
          2.  N. dzieli dzieci na 4 zespoły. Każdemu wręcza ilustrację zakrytą kartką, na której są pola z kropkami od 1 do 6. Dzieci
            w zespołach kolejno rzucają kostką i odkrywają pole z taką samą liczbą kropek, jaka wypadła na kostce. Jeżeli powtórnie
            wyrzucą taką samą liczbę kropek, czekają 1 kolejkę. Wygrywa grupa, która najszybciej odgadnie tytuł bajki przedstawio nej
            na ilustracji. Zabawa toczy się do chwili, aż wszystkie zespoły odsłonią swoje ilustracje. Obrazki umieszczamy na tablicy.
          3.  Zabawa ruchowa z elementem podskoku „Gumisiowe skoki”. Dzieci-Gumisie swobodnie poruszają się po sali. Na hasło
            hop! podskakują w miejscu obunóż jak najwyżej.
          4.  Kolorowanie postaci z bajki według określonego kodu.
   211   212   213   214   215   216   217   218   219   220   221