Page 219 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 219

TYDZIEŃ 1 8  •  Zabawa karnawałowa  •  217



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Wypełnianie plasteliną dowolnych kształtów, wspólne wykonanie kompozycji na dużym arkuszu papieru, próby łączenia
              obrazków w logiczną całość i tworzenia opowiadania – doskonalenie sprawności manualnej, wzbogacanie słownictwa,
              dostrzeganie logicznych związków między przedmiotami.
              x „Zabawy z misiem” – dzieci stają w parach naprzeciwko siebie i ustawiają maskotkę zgodnie ze swoimi poleceniami:
              Postaw misia ze swojej lewej strony. Postaw misia z mojej prawej strony. itp. – ćwiczenie orientacji w schemacie ciała
              w stosunku do siebie i osoby stojącej naprzeciw.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Kalkowanie” – dzieci kalkują postacie z bajek. Kolorowanie prac – ćwiczenie sprawności ręki.
              x Zabawa ortofoniczna „Dziwne rozmowy” – ćwiczenia artykulacyjne na dźwiękach: miau, ko-ko, ioo-ioo.
              x Zabawa z elementami czworakowania z Zestawu II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Przygoda Trampolinka.
            Cele:
              p
              oznanie litery l, L, drukowanej i pisanej
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              r
              ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
              ozwijanie percepcji słuchowej
              r
              r
              ozwijanie percepcji wzrokowej
              b
              ogacenie słownictwa
              ozwijanie wyobraźni
              r
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: tamburyn, KP3, KA.
            Przebieg zajęć:
            1.  Opowiadanie historyjki o przygotowaniach do balu karnawałowego (KP3, s. 14–15). Chętne dzieci mogą czytać teksty
              na obrazkach.
            2.  Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowie lupa.
            3.  Budowanie modelu wyrazu lupa i Leon z czerwonych kartoników, oznaczających samogłoski i z niebieskich kartoników,
              oznaczających spółgłoski (KA, k. 38, 39).
            4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery l, L.
            5.  Układanie wyrazów lupa, Leon z liter poprzez umieszczenie litery l, L w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wy-
              razów. Umieszczenie pozostałych poznanych liter – KA, k. 40, 41.
            6.  Umieszczenie napisów lupa, Leon pod obrazkami. Czytanie globalne wyrazów.
            7.  Wymyślanie przez dzieci słów zawierających głoskę l.
            8.  Zabawa ruchowa „Lustra”. Dzieci podzielone na dwie grupy. Jedna grupa to lustra – stoją nieruchomo. Reszta dzieci biega
              po sali, a na sygnał zatrzymują się przed lustrem i przybierają dowolną pozę. Dziecko-lustro robi to samo. Potem nastę-
              puje zmiana.
            9.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 14–16. Zaznaczanie w wyrazach litery l, L, wskazywanie miejsca litery l w mode lach
              wyrazów, przyklejanie podpisów do zdjęć. Rysowanie wzorów literopodobnych, pisanie po śladzie litery l, L.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Bałwanek.
            Cele:
              ozwijanie wyobraźni
              r
              doskonalenie umiejętności projektowania i wykonania pracy plastycznej według zaplanowanego wzoru
              doskonalenie sprawności manualnej.
   214   215   216   217   218   219   220   221   222   223   224