Page 215 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 215
TYDZIEŃ 1 7 • Dawno, dawno temu • 213
4. Układanie cyfry 4 z kolorowego drucika kreatywnego.
5. Umieszczenie na tablicy planszy z cyfrą 4.
6. Zabawa ruchowa „Zwierzątka”, reagowanie na sygnały. N. pokazuje obrazek z danym zwierzątkiem, a dzieci naśladują
jego ruchy.
7. Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 8–9. Zaznaczanie zwierząt, które mają cztery nogi, dorysowywanie na torcie czterech
świeczek kolorowanie gwiazdek o czterech ramionach, rysowanie muru po prawej stronie bramy.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Zimowe zabawy z przyjacielem psem.
Cele:
n
auka układu ruchowego do piosenki Mój przyjaciel
wrażliwianie na brzmienie dzwonków diatonicznych
u
doskonalenie umiejętności posługiwania się rekwizytem
kształtowanie spostrzegawczości
r
ozwijanie umiejętności reakcji na sygnał muzyczny
integracja grupy.
Pomoce: bębenek, piłki, nagranie piosenki Mój przyjaciel (CD), dzwonki diatoniczne, gumowa kość.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dzieci stoją w parach zwrócone do siebie twarzami. Pary ustawiane są po obrębie koła – jedna osoba tyłem
do środka koła, a druga przodem. Dzieci zwracają się w prawą stronę i poruszają się po obrębie koła, każde koło
w innym kierunku – koło zewnętrzne w pierwszym kierunku tańca, koło wewnętrzne w drugim kierunku. Dzieci
idą zgodnie z rytmem wystukiwanym przez N. na bębenku. Gdy N. przestanie grać, dzieci z koła zewnętrznego
zwracają się do dzieci z koła wewnętrznego, podają sobie prawe ręce i witają się ze spotkaną osobą następującym
zwrotem: Zimno, zimno jest wokoło, przywitajmy się wesoło. Gdy N. ponownie zacznie grać, dzieci powracają do marszu
po kole.
2. Zabawa „Śniegowa kula”. Każde z dzieci otrzymuje piłkę – śniegową kulę. Dzieci wykonują określone czynności, reagu-
jąc na dźwięki grane na dzwonkach diatonicznych: pojedynczy, powtarzany rytmicznie dźwięk – rytmiczne uklepywa-
nie kuli; dwa dźwięki grane naprzemiennie – turlanie kuli wokół stóp; glissando do góry (płynne przesunięcie pałeczki
po sztabkach) – podrzucenie kuli i złapanie jej oburącz.
3. Dzieci wykonują pierwszą zwrotkę oraz refren piosenki Mój przyjaciel (CD). W dalszej kolejności uczą się tekstu drugiej
zwrotki (zob. TYDZIEŃ 13, Środa).
4. Zabawa ruchowa do piosenki Mój przyjaciel. Dzieci powtarzają zabawę ruchową do refrenu piosenki (zob. TYDZIEŃ 13,
Środa). Następnie uczą się układu ruchowego do zwrotek piosenki i wykonują całą piosenkę wraz z nagraniem
i interpretacją. I zwrotka: Mój przyjaciel – wyciągnięcie dłoni przed siebie, ma cztery łapy – wystawienie czterech
palców, i najmilszy na świecie jest – oparcie dłoni na ramionach w geście tulenia. Taki mały – wystawienie zbliżonych,
skierowanych środkiem do siebie dłoni, kundelek łaciaty – delikatne, naprzemienne poruszanie dłońmi przyłożonymi
do głowy, imitu jące poruszanie uszami, najpiękniejszy ze wszystkich pies! – wyciągnięcie dłoni przed siebie. II zwrotka:
Mój przyjaciel – wyciągnięcie dłoni przed siebie, jest zawsze ze mną – wskazanie na siebie, wszystkie moje marzenia
zna – wskazanie palcem wskazującym na głowę. I to jeszcze – wystawienie palca wskazującego przed siebie,
wie dobrze na pewno – rytmiczne poruszanie wyciągniętym palcem, że dla niego piosenka ta! – wyciągnięcie dłoni
przed siebie.
5. Zabawa „Gdzie jest kość?”. Dzieci kładą się na dywanie twarzą do podłoża i zamykają oczy. N. włącza nagranie piosenki
Mój przyjaciel. Podczas trwania zwrotki N. chowa w sali gumową kość. W czasie refrenu dzieci wstają i szukają ukrytej
kości. Podczas trwania drugiej zwrotki, osoba, która znalazła kość, decyduje, gdzie schować ją ponownie.
6. Pożegnanie. Pożegnanie przebiega tak jak powitanie. Zmieniają się jedynie słowa wypowiadane przez dzieci: Zimno,
zimno jest wokoło, pożegnajmy się wesoło.
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa rzutna „Zmarznięta piłka” – jak najszybsze odbijanie piłki w kole tak, jakby była bardzo zimna i miała nas
zamrozić.
x Rzeźbienie w śniegu.
x Zabawa ruchowa bieżna „Biegnij! – Stój!” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).