Page 211 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 211

TYDZIEŃ 1 7  •  Dawno, dawno temu  •  209



            Cele:
              p
              oznanie litery b, B
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              r
              ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
              ozwijanie percepcji słuchowej
              r
              r
              ozwijanie percepcji wzrokowej
              ogacenie słownictwa
              b
              r
              ozwijanie wyobraźni
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: obrazki, podpisy, tamburyn, KP3, KA.
            Przebieg:
            1.  Omówienie historyjki obrazkowej o przygodzie na balu – KP3, s. 2–3. Chętne dzieci mogą przeczytać teksty na obrazkach.
            2.  Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowie balon.
            3.  Budowanie modelu wyrazu balon i Beata z czerwonych kartoników, oznaczających samogłoski i z niebieskich kartoni-
              ków, oznacza jących spółgłoski KA, k. 38, 39.
            4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery b, B.
            5.  Układanie wyrazów balon, Beata z liter poprzez umieszczenie litery b, B w miejscu odpowiedniej głoski w modelu
              wyrazów. Umieszczenie pozostałych poznanych liter (KA, k. 40, 41).
            6.  Umieszczenie napisów balon, Beata pod obrazkami. Czytanie globalne wyrazów.
            7.  Wymyślanie przez dzieci słów zawierających głoskę b.
            8.  Zabawa „Litery”. N. pokazuje różne litery, a dzieci biegają po sali. Gdy pokaże literę b, B, dzieci przykucają.
            9.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 2–4. Zaznaczanie w wyrazach litery b, B, wskazywanie miejsca litery w modelach
              wyrazów, nalepianie podpisów pod obrazkami. Rysowanie wzorów literopodobnych, pisanie po śladzie litery b, B.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Rybka.
            Cele:
              r
              ozwijanie sprawności manualnych
              ozwijanie napięcia mięśniowego rąk
              r
              r
              ozwijanie staranności i dokładności.
                 Pomoce: rybki wycięte z białego brystolu, klej, nożyczki, kolorowy papier, niebieska krepina.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zapoznaje dzieci z tematem i demonstruje sposób wykonania pracy.
            2.  Dzieci wydzierają papier i naklejają na rybkę.
            3.  Każde dziecko przykleja swoją rybkę na niebieskiej krepinie umieszczonej na ścianie.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x „Czy ogród śpi?” – obserwacje roślin i zwierząt – wnioskowanie na temat zmian zachodzących w przyrodzie zimą.
              x Zabawa ruchowa bieżna „Bieg z piłką” z Zestawu IX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).




            Wtorek    temat:  A było to tak...


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: „Noworoczne życzenia” – wspólne pisanie i składanie życzeń noworocznych.
            Oglądanie noworocznych kartek. Składanie kartek z sześciu części. Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 5. Ćwiczenia poranne
            – Zestaw X. Rysowanie wzorów literopodobnych na karcie. Ćwiczenia słuchu fonematycznego, wyodrębnianie głosek
            w nagłosie i w wygłosie. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kolory na miejsca”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 2, 5; IV 2, 8
   206   207   208   209   210   211   212   213   214   215   216