Page 214 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 214

212  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          Środa    temat:  Moja ulubiona bajka



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integracyjna „Figurki”. Gra rysunkowa – rozwijanie umiejętności do-
          strzegania kierunków na powierzchni płaskiej. Ćwiczenia poranne – Zestaw X. Zabawa „Głoskowe memo”. Ćwiczenia od-
          dechowe. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 1, 2, 8, 14

          Zajęcia główne:    ▶  1. Zajęcia matematyczne – „W lesie”. Poznanie cyfry 4. Zabawa ruchowa „Zwierzątka”. Wykony-
          wanie ćwiczeń w KP3 s. 8–9.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – „Zimowe zabawy z przyjacielem psem”. Nauka układu
          ruchowego do piosenki Mój przyjaciel. Zabawy rytmiczne uwrażliwiające na brzmienie dzwonków diatonicznych, dosko-
          nalące umiejętności posługiwania się rekwizytem.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 1, 8, 12, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa rzutna „Zmarznięta piłka”. Rzeźbienie w śniegu. Zabawa bieżna „Biegnij! – Stój!”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8, 9; III 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa integracyjna „Figurki” – ćwiczenie umiejętności zatrzymywania się i trwania dłuższą chwilę w bezruchu.
             x Gra rysunkowa – na papierze w kratkę N. zaznacza jedną czerwoną kratkę jako punkt odniesienia. Dzieci rysują kropki
            w kwadracikach według poleceń N.: Jedna kratka w dół, dwie kratki w prawo, dwie kratki do góry… itd. – rozwijanie
            umiejętności dostrzegania kierunków na powierzchni płaskiej, ćwiczenia grafomotoryczne przygotowujące do pisania.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Głoskowe memo” – dobieranie par obrazków, z których nazwa jednego rozpoczyna się taką samą głoską, jaką
            kończy się nazwa drugiego.
             x Ćwiczenia oddechowe – wdech z unoszeniem ramion do góry, wydech z powolnym opuszczaniem ramion.
             x Ćwiczenie dużych grup mięśniowych z Zestawu IX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: W lesie.
          Cele:
            zapoznanie z cyfrą 4
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
            ozwijanie umiejętności dokonywania prostych operacji matematycznych
            r
            orównywanie liczebności zbiorów
            p
            r
            ozwijanie sprawności ruchowej.
               Pomoce: obrazki (3 ptaki, 4 zwierzęta leśne), obręcze, kartoniki z cyframi, druciki kreatywne, tamburyn, KP3.

          Przebieg:
          1.  Zabawa „W lesie”. Na sali są rozłożone obrazki z ptakami i zwierzętami leśnymi. Zadaniem dzieci jest uporządkować je
            w ten sposób, aby ptaki i inne zwierzęta były w oddzielnych obręczach.
          2.  Przeliczanie elementów w zbiorach, porównywanie liczebności, o ile więcej.
          3.  N. prezentuje cyfrę 4, drukowaną i pisaną, omawia z dziećmi jej cechy charakterystyczne. Kreślenie cyfry w powietrzu,
            wodzenie palcem po śladzie.
   209   210   211   212   213   214   215   216   217   218   219