Page 218 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 218

216  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna.
          Temat: Zaczarowany świat bajek.
          Cele:
            r
            ozwijanie twórczego myślenia
            u
            trwalenie wiadomości na temat poznanych bajek
            integrowanie grupy poprzez wspólne zabawy.
               Pomoce: ilustracje bajek, rekwizyty z różnych bajek, nagranie muzyki tanecznej, patyczki od szaszłyków do wy-
               konania lalek do bajki o Smoku wawelskim, KP3, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  „Niedokończona opowieść”. N. wiesza ilustrację z bajki i opowiada, co ona przedstawia. Po chwili przestaje opowiadać,
            a dzieci wymyślają, jakie były dalsze losy bohaterów.
          2.  „Agencja reklamowa” – dzieci podzielone na grupy wymyślają i prezentują reklamę ulubionej bajki.
          3.  Zabawa „Kto to zgubił?” – przyporządkowywanie przedmiotów postaciom z bajek.
          4.  „O jakiej bajce mówimy?” – jedno z dzieci wychodzi z sali. Pozostałe umawiają się, o jakiej bajce będą rozmawiać.
            Zadaniem dziecka jest odgadnięcie tytułu bajki. Można zadawać pytania pomocnicze, ale tylko takie, na które odpo-
            wiedź brzmi tak lub nie.
          5.  Urządzamy przedstawienie – wykorzystanie lalek do bajki o Smoku Wawelskim – k. 13, 14, KA. Zabawy w grupach.
          6.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3 s. 11–12. Łączenie wzorów z sukienkami księżniczek, łączenie tarcz rycerskich z takimi
            samymi literami, rysowanie elementów w odpowiednich miejscach na rysunku, utrwalanie pojęć: przed, w prawym gór-
            nym rogu, pod.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa rzutna „Kto trafi?” – rzucanie śnieżkami do celu. Rozmowy na temat bezpiecznych zabaw śniegiem.
             x Zabawa ruchowa równoważna „Kto dłużej wystoi?” z Zestawu V (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).




          TYDZIEŃ 18    Zabawa karnawałowa




          Poniedziałek    temat:  Przygoda Trampolinka


          Zapis w dzienniku:


          Aktywność poranna i popołudniowa: Wypełnianie plasteliną dowolnych kształtów – doskonalenie sprawności manual-
          nej. „Zabawy z misiem” – ćwiczenie orientacji w schemacie ciała w stosunku do siebie i osoby stojącej naprzeciw. Ćwicze-
          nia poranne – Zestaw VIII. Zabawa „Kalkowanie” – ćwiczenie sprawności ręki. Zabawa ortofoniczna „Dziwne rozmowy”.
          Zabawa z elementami czworakowania.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 7, 8, 11, 12, 14

          Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Przygoda Trampolinka” – poznanie litery l, L.
          Wykony wa nie ćwiczeń w KP3 s. 14–16. Zabawa ruchowa „Lustra”.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Bałwanek”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 2, 5

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa badawcza „Jak szybko zamarza woda?”. Obserwacja ptaków przy karmniku „Które ptaki
          pozostały na zimę?”. Zabawa ruchowa „Bieg slalomem”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 18, 19
   213   214   215   216   217   218   219   220   221   222   223