Page 212 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 212

210  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego – czytanie bajki O rybaku i złotej rybce
          (KP3, s. 7). Zabawa ruchowa „Rybki w sieci”. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 6.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gim-
          nastyczne, Zestaw VII.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; II 1, 2, 6; III 5; IV 1, 5

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa tropiąca „Gdzie pod śniegiem ukryty jest skarb?”. Zabawy z sankami na śniegu. Zabawa
          ruchowa „Kto wyżej?”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 6; III 5

          I Aktywność poranna i popołudniowa


          Zadania poranne
             x „Noworoczne życzenia” – wspólne pisanie życzeń, integracja grupy, składanie życzeń noworocznych.
             x Oglądanie kartek noworocznych – swobodne wypowiedzi dzieci, składanie kartek z sześciu części.
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 5 – utrwalanie poznanych liter.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenia grafomotoryczne, rysowanie wzorów literopodobnych.
             x Wyszukiwanie wśród ilustracji przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się podaną głoską, głoskowanie wyrazów –
            doskonalenie umiejętności wyodrębniania głosek w nagłosie i wygłosie.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Kolory na miejsca” z Zestawu X (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

          II Zajęcia główne


          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
          Temat: Bajka O rybaku i złotej rybce.
          Cele:
            u
            ważne słuchanie utworu
            zaznajamianie z literaturą dziecięcą
            b
            ogacenie słownictwa
            r
            ozwijanie umiejętności oceny określonego postępowania
            r
            ozwijanie sprawności ruchowej.
               Pomoce: tamburyn, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. czyta dzieciom bajkę O rybaku i złotej rybce.



                O rybaku i złotej rybce

            Przed ubogą chatką siedziała kobieta . Z niechęcią spoglądała na swojego męża rybaka, który pomimo trosk i kłopotów,
            nie tracił nadziei, że kiedyś szczęście się do niego uśmiechnie, bo ma dwie silne dłonie do pracy i nie jest leniwy .
               – Nie smuć się – odezwał się do zadumanej żony – nałowię dużo ryb, a gdy się je sprzeda, będziemy żyli spokojnie . . .
               – Nie masz racji! – zawołała żona – Nie można nie mieć trosk, gdy się nie ma czego jeść i w co się przyodziać . . . ach! jakiś
            ty niemądry! – I odwróciła się od niego obrażona .
               Rybak westchnął, zabrał sieci wsiadł do łódki . Jego smutek nie trwał długo . Szybko rozweselił się . Rzucił sieci do wody,
            zdawało mu się, że coś poruszyło się w wodzie . Gdy wyciągnął sieci, spostrzegł trzepoczącą się żałośnie prześliczną złotą
            rybkę . Ucieszył się nawet z tej marnej zdobyczy . Naraz słyszał głosik cieniutki, błagalny:
               – Ach! puść mnie dobry człowieku, a nie pożałujesz . . .
               – Co to? Coś zupełnie nowego! Ryba mówi . . . Cha! cha! cha – zaśmiał się rybak .
               – I  cóż ty mi dobrego możesz zrobić mała rybko? Zadumał się rybak, stanął z  siecią w  ręku i  wnet dobroć serca
            w zwyciężyła . – Niech tam! – wykrzyknął po chwili . – Wracaj do wody!
               I dobry człowiek wypuścił złotą rybkę . A ta, wysunąwszy śliczny pyszczek,
               zawołała wesoło:
               – Mój rybaku kochany! Jak mogę się odwdzięczyć za twoją dobroć? Mów, czego chcesz .
   207   208   209   210   211   212   213   214   215   216   217