Page 224 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 224

222  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem ilustracji – „Bal przebierańców” – zabawa przy muzyce. Wykonywa-
          nie ćwiczeń w KP3, s. 21.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – maska karnawałowa.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 1, 5; IV 1, 5, 7, 16

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa badawcza „Dlaczego chodniki posypuje się solą?”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu tereno-
          wego. Zabawa ruchowa – rzucanie śnieżkami do celu.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18, 19

          I Aktywność poranna i popołudniowa


          Zadania poranne
             x Zabawa integracyjna „Deszczyk imion” – wyszukiwanie wśród rozsypanych wizytówek z imionami, takich które zaczy-
            nają się podaną głoską. Dziecko, które odnajdzie odpowiednią wizytówkę, mówi głośno imię i wręcza ją właścicielowi.
             x Zabawa „Dzień – noc”. Dzieci układają kartoniki, np. żółty i granatowy, na przemian, wypowiadając słowa dzień i noc.
            Następnie mówią o czynnościach wykonywanych w dzień i w nocy lub o tym, co się dzieje w dzień, a co w nocy, np.
            W dzień się bawię. W nocy śpię. W dzień świeci słońce. W nocy polują sowy – układanie ciągów rytmicznych z dostrze-
            ganiem przemienności dnia i nocy.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 20. Łączenie zdjęć z sylabami – utrwalanie znajomości liter, kolorowanie maski
            karnawałowej.
             x Ćwiczenia grafomotoryczne – rysowanie po śladzie wzorów literopodobnych.
             x Zabawa ruchowa z elementami dźwigania i mocowania „Siłacze” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem ilustracji.
          Temat: Bal przebierańców.
          Cele:
            dostarczanie dzieciom radosnych przeżyć
            r
            ozwijanie wyobraźni
            r
            ozwijanie logicznego myślenia
            znajomość następstwa czasu, operowanie pojęciami: wcześniej, później, o jeden więcej.
            p
            oznanie tańców o różnym charakterze
            doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole.
               Pomoce: ilustracje lub albumy o dawnych strojach, katalogi ze strojami karnawałowymi, 4 obrazki pocięte na części,
               stroje dla dzieci, dowolne nagrania muzyki tanecznej.

          Przebieg zajęć:
          1.  Oglądanie albumów ze strojami karnawałowymi. Zwrócenie uwagi dzieci na charakterystyczne cechy strojów. Jak ubra-
            ne były kobiety? Jakiej długości były suknie? Jakie noszono ozdoby?
          2.  Układanie zagadek słowno-ruchowych „Zgadnij, kim będę na balu”.
          3.  Zagadki obrazkowe. Dzieci podzielone na 4 zespoły. Zadaniem każdego zespołu jest ułożenie obrazka z części, który
            przedstawia dowolną postać. Wybrane dziecko z każdego zespołu opisuje postać.
          4.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 21 – układanie w kolejności obrazków, dorysowywanie kubków i jabłek, utrwalanie
            pojęć: wcześniej, później, o jeden więcej.
          5.  Zabawa przy muzyce – dzieci w przebraniu tańczą w rytm muzyki, w parach, w kole.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Maska karnawałowa.
          Cele:
            r
            ozwijanie wyobraźni
            ozwijanie zdolności plastycznych
            r
            ozwijanie sprawności manualnych.
            r
   219   220   221   222   223   224   225   226   227   228   229