Page 227 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 227

TYDZIEŃ 1 9  •  Święto Babci i Dziadka  •  225



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x W zespołach konstruowanie gier planszowych na dużych arkuszach papieru, ustalenie reguł gry, opracowanie i rysowa-
              nie planszy, wspólna gra z wykorzystaniem kostki i pionków.
              x Układanie dowolnych wyrazów z poznanych liter.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Policz, ile jest liter w wyrazach”.
              x Ćwiczenia oddechowe „Pilnuj piłeczki” – dzieci stoją dookoła stolików i dmuchają na piłeczkę do ping-ponga tak, aby
              nie spadła na podłogę.
              x Zabawa ruchowa „Slalom na czworakach” z Zestawu IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Serduszka.
            Cele:
              p
              oznanie cyfry 5
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
              r
              ozwijanie umiejętności dokonywania prostych operacji matematycznych
              orównywanie liczebności zbiorów
              p
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: obrazki – serduszka różnej wielkości i różnych kolorów, 2 obręcze, kartoniki z cyframi, druciki kreatywne,
                 tamburyn, KP3.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Serduszka”. Na sali są rozłożone obrazki z serduszkami. Zadaniem dzieci jest uporządkować je w ten sposób,
              aby duże i małe serduszka były w oddzielnej obręczy.
            2.  Przeliczanie elementów w zbiorach, porównywanie liczebności, o ile więcej.
            3.  N. prezentuje cyfrę 5, drukowaną i pisaną, omawia z dziećmi jej kształt. Kreślenie cyfry w powietrzu, wodzenie palcem
              po śladzie.
            4.  Układanie cyfry 5 z kolorowego drucika kreatywnego.
            5.  Umieszczenie na tablicy planszy z cyfrą 5.
            6.  Układanie zagadek ruchowych „Co robię?”. Chętne dziecko wymyśla zagadkę, jedno dziecko odgaduje, a reszta dzieci
              naśladuje jego ruchy. Dziecko, które odgadło zagadkę, wymyśla nową.
            7.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 24–25. Rysowanie drzewa przy domu, który ma pięć okien, dorysowywanie pięciu kwia-
              tów w wazonie, szukanie na planszy do gry fragmentów, które mają po 5 pól, uzupełnianie kropek na kostkach domina.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Kwiaty dla babci – malowanie farbami.
            Cele:
              kształtowanie uczuć radości z powodu obdarowywania innych
              u
              świadomienie, że podarunkiem może być także rzecz niematerialna
              doskonalenie sprawności manualnej.

                 Pomoce: pocztówki z kwiatami przyniesione przez dzieci, biała kartka A4 dla każdego dziecka, farby.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa z dziećmi nawiązująca do zbliżających się świąt – Dnia Babci i Dnia Dziadka.
            2.  Oglądanie pocztówek z kwiatami.
            3.  Dzieci na kartce malują farbami plakatowymi wybrane kwiaty.
            4.  Wręczenie obrazka babci podczas uroczystości.
   222   223   224   225   226   227   228   229   230   231   232