Page 242 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 242

240  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Zajęcia w ogrodzie: „Goście w naszym ogrodzie” – oglądanie tropów na śniegu. Zabawa ruchowa „Rzuć i łap”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18, 19



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa dydaktyczna „Ile dni jest w tygodniu?”. Dzieci mówią, jaki jest dzisiaj dzień tygodnia, jaki był wczoraj, jaki
            będzie jutro. Zaznaczają te dni wybranym kolorem w kalendarzu i odpowiadają na pytania, np: Ile dni zostało do piątku?
            – rozumienie stosowania pojęć: wczoraj, dzisiaj, jutro, przeliczanie dni tygodnia.
             x Zabawy z sylabami – ćwiczenie słuchu fonematycznego.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Konstrukcje z klocków – dzieci budują różnego rodzaju domy – porównywanie wielkości, poszukiwanie środka ciężkości
            podczas wznoszenia wysokich budowli.
             x Zabawa dydaktyczna „Przewidywania”. N. pokazuje dzieciom obrazki przedstawiające codzienne sytuacje w domu,
            w przedszkolu, na ulicy. Zachęca do przewidywania przyszłych wydarzeń i ich konsekwencji na podstawie analizy
            obrazków: Jak myślisz, co się wcześniej wydarzyło? Jak myślisz, co wydarzyło się później? – ćwiczenie logicznego myślenia.
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 45 – próby odczytywania tekstu wyrazowo-obrazkowego, układanie wyrazów z poda-
            nych liter, pisanie na liniaturach wyrazów po śladzie.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Konie na wybiegu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
          Temat: Wycieczka do zoo.
          Cele:
            oznanie litery t, T
            p
            r
            ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            r
            ozwijanie percepcji słuchowej
            ozwijanie percepcji wzrokowej
            r
            b
            ogacenie słownictwa
            ozwijanie wyobraźni
            r
            ozwijanie sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: tamburyn, podpisy, KP3, KA.
          Przebieg zajęć:
          1.  Opowiadanie historyjki obrazkowej o przygodzie Trampolinka (KP3, s. 42–43). Chętne dzieci czytają teksty na
            obrazkach.
          2.  Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowie torba.
          3.  Budowanie modeli wyrazów torba i Tola z czerwonych kartoników, oznaczających samogłoski i z niebieskich kartoników,
            oznaczających spółgłoski – KA, k. 38, 39.
          4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery t, T.
          5.  Układanie wyrazów torba, Tola z liter poprzez umieszczenie litery t, T w miejscu odpowiedniej głoski w modelu
            wyrazów. Umieszczenie pozostałych poznanych liter – KA, k. 40, 41.
          6.  Umieszczenie napisów torba, Tola pod obrazkami. Czytanie globalne wyrazów.
          7.  Wymyślanie przez dzieci słów zawierających głoskę t.
          8.  Zabawa ruchowa „Na wycieczce”. Dzieci biegają szybko po sali z „lekką torbą”, a idą bardzo powoli, gdy niosą „ciężką
            torbę”.
          9.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 42– 44. Zaznaczanie w wyrazach litery t, T, zaznaczanie w modelach wyrazów miej-
            sca litery  t, przyklejanie podpisów pod zdjęciami. Rysowanie wzorów literopodobnych, pisanie po śladzie
            litery t, T.
   237   238   239   240   241   242   243   244   245   246   247