Page 241 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 241

TYDZIEŃ 20  •  Gdzie mieszkasz?  •  239



              ozpoznawanie figur geometrycznych
              r
              r
              ozwijanie wyobraźni przestrzennej
              doskonalenie umiejętności liczenia.
                 Pomoce: figury geometryczne w różnych kolorach, małe i duże np. z KA, szarfy, mapa osiedla, sznurek, klocki
                 różnego rodzaju, kartoniki z cyframi.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa na temat etapów budowania domu.
            2.  Zabawa „Budujemy dom”. Dzieci siedzą w kole, a N. rozdaje dzieciom figury geometryczne. Następnie prosi, żeby po-
              łożyć na środku, np. duży czerwony kwadrat. Potem wszystkie dzieci kolejno dołączają swoje figury w ten sposób, aby
              powstał dom. Dzieci przeliczają np. ile jest małych, niebieskich prostokątów.
            3.  Rozmowa inspirowana doświadczeniami dzieci: Jak wspiąć się na ostatnie piętro bardzo wysokiego wieżowca?
            4.  Zabawa ruchowa „Po schodach” – przechodzenie między szarfami ułożonymi w odległości około 30 cm, przeliczanie
              stopni.
            5.  Nasze osiedle – zabawa konstrukcyjna. Oglądanie wcześniej przygotowanej mapy osiedla. Odmierzanie odległości mię-
              dzy domami za pomocą sznurka. Konstruowanie w zespołach domów z klocków. Wykonanie makiety osiedla umiesz-
              czenie numerów domów.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Urządzenia elektryczne.
            Cele:
              ozwijanie wyobraźni
              r
              ozwijanie sprawności manualnych
              r
              b
              ezpieczne posługiwanie się nożyczkami.
                 Pomoce: obrazki, przedstawiające urządzenia elektryczne, biała kartka A4 dla każdego dziecka, kolorowy papier,
                 klej, nożyczki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Oglądanie obrazków, przedstawiających urządzenia elektryczne.
            2.  Dzieci wycinają z kolorowego papieru elementy dowolnego urządzenia elektrycznego (np. odkurzacz, pralka), układają
              je na kartce i przyklejają.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x „Wyścig zaprzęgami” – dzieci ustawiają się z  sankami, tworząc zaprzęgi. Na starcie i  na mecie N. ustawia
              chorągiewki.
              x Zabawa ruchowa równoważna „Na drugą stronę po kładce” z Zestawu IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            Piątek    temat:  Wycieczka do zoo



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa dydaktyczna „Ile dni jest w tygodniu?”– rozumienie pojęć: wczoraj,
            dzisiaj, jutro. Zabawy z sylabami – ćwiczenie słuchu fonematycznego. Ćwiczenia poranne – Zestaw III. Konstruowanie
            z klocków. Zabawa dydaktyczna „Przewidywania” – rozwijanie logicznego myślenia. Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 45.
            Zabawa orientacyjno-porządkowa „Konie na wybiegu”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8, 9; III 5, 8, 9; IV 2, 8, 12, 15, 16

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Wycieczka do zoo” – poznanie litery t, T. Zabawa
            ruchowa „Na wycieczce”. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 42–44.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne,
            Zestaw X.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 4, 5,
   236   237   238   239   240   241   242   243   244   245   246