Page 194 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 194

192  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Zajęcia główne:   ▶  1. Aktywności: językowa, plastyczna – porównujemy obrazki. Zabawa dydaktyczna „Porównaj”
          – odszukiwanie par różniących się szczegółami – rozwijanie umiejętności stosowania określeń: taki sam, różni się. Wyko-
          nanie ćwiczenia z KP1 – dostrzeganie szczegółów rysunku. Zabawa słowna „Witaj, kotku”. Zabawa głosowa „Mruczanka”.
            ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – w krainie bajek. Zabawy rytmiczne rozwijające wyobraźnię ruchową.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 1, 7, 12

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Śniegowa kula”. Spacer zimowy po ogrodzie –
          obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie i w krajobrazie. Stosowanie pojęć: na, nad, pod.
            obszary z podstawy programowej: IV 14, 16, 18


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa skoczna „Kropelki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa manualna „Mozaika”. Dzieci tną nożyczkami kolorowe kartki lub gazety, a następnie układają z pociętych
            kawałków kolorową mozaikę. Doskonalenie sprawności manualnych i umiejętności cięcia nożyczkami.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XVII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa skoczna „Raz na morzu, raz na brzegu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa memory. Rozwijanie pamięci i koncentracji.
             x Zabawa dydaktyczna „Brakujący obrazek”. N. rozdaje dzieciom duże ilustracje, którym brakuje jakiegoś fragmentu, oraz
            małe obrazki stanowiące ich uzupełnienie (np.: Czerwony Kapturek bez koszyczka, samochód bez koła, kwiatek bez list-
            ka, czapka bez pompona, lalka bez bucika). Zadaniem dzieci jest połączyć z dużą ilustracją odpowiedni mały obrazek.
            Praca indywidualna z dzieckiem, rozwijanie percepcji wzrokowej.



          II Zajęcia główne


          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: językowa, plastyczna.
          Temat: Porównujemy obrazki.
          Cele:

            r
            ozwijanie umiejętności stosowania określeń: taki sam, różni się (jakąś cechą)
            ozwijanie umiejętności stosowania odpowiedniej siły głosu w czasie mówienia

            r
            doskonalenie percepcji wzrokowej i sprawności manualnej.

               Pomoce: pary obrazków różniących się szczegółami, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa dydaktyczna „Porównaj”. N. umieszcza na tablicy kilka par obrazków, które różnią się szczegółami. Zadaniem
            dzieci jest je odnaleźć. Obrazki mogą przedstawiać np. bohaterów bajek: Kota w butach, wilka, Czerwonego Kapturka.
            Rozwijanie umiejętności stosowania określeń: taki sam, różni się.
          2.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 26. Dzieci kolorują kółeczka pod takimi samymi rysunkami, jakie widzą w ramce.
          3.  Zabawa słowna „Witaj, kotku”. Dzieci nabierają powietrza i mówią w ciągu 10 sekund na jednym wydechu kilka razy
            zdanie Witaj kotku nasz kochany.
          4.  Zabawa głosowa „Mruczanka”. Dzieci cicho mruczą przez nos. Następnie łączą spółgłoskę m z samogłoskami, wydłu-
            żając ich wymowę: muuu, miii, meee, maaa, mooo.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: W krainie bajek.
          Cele:
            kształtowanie poczucia rytmu


            kształtowanie reakcji na sygnał

            r
            ozwijanie wyobraźni ruchowej
            kształcenie uważnego słuchania
   189   190   191   192   193   194   195   196   197   198   199