Page 196 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 196

194  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Ładujemy bagaże” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa słowna „Jaki jest…?”. Dzieci wymyślają określenia do słów wymienianych przez N., np.: wilk (groźny, szary,
            głodny), kot (sprytny, wesoły, elegancki), babcia (dobra, miła, mądra), król (bogaty, srogi, bajkowy). Wzbogacanie słow-
            nictwa czynnego.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XVII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Mocno trzymaj obręcz” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa dydaktyczna „Do czego służy…?”. Dzieci siedzą w kole, na środku którego N. rozkłada różne przedmioty
            (np.: nożyczki, długopis, klej, grzebień, bębenek). Zadaniem dzieci jest powiedzieć, do czego służy każdy z nich. Wzboga-
            canie wiedzy ogólnej, rozwijanie mowy i myślenia.
             x Zabawa tematyczna „Rodzinny obiadek” – zabawa w kąciku kuchennym. Dzieci wykorzystują rekwizyty dostępne
            w sali, wcielają się w role członków rodziny.



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: poznawcza, językowa, manualna, ruchowa.
          Temat: Jaś i Małgosia.
          Cele:
            oznanie bajki o Jasiu i Małgosi

            p
            ozwijanie wyobraźni
            r

            p
            oszerzanie słownictwa czynnego


            doskonalenie umiejętności plastycznych.
               Pomoce: kartki z konturowymi rysunkami Jasia i Małgosi, kredki.
          Przebieg zajęć:
          1.  Wspólne wymyślanie bajki, której bohaterami będą: chłopiec – Jaś, dziewczynka – Małgosia i czarownica – Baba-Jaga.
            N. może rozpocząć opowiadanie. Dzieci podają swoje propozycje. Jeśli żadne z nich nie nawiąże do tekstu bajki Jaś
            i Małgosia, N. ją opowiada.
          2.  Zabawa słowna – wymienianie cech bohaterów bajki o Jasiu i Małgosi. Dzieci opowiadają o postaciach występujących
            w bajce. Starają się nazywać ich cechy. Nawiązują do wydarzeń z bajki. N. wyjaśnia dzieciom znaczenie poszczególnych
            przymiotników.
          3.  Opowiastka ruchowa „Jaś i Małgosia”. Dzieci dobierają się w pary (chłopiec z dziewczynką) i za pomocą ruchu ilustrują słowa N.
            Pewnego dnia Jaś i Małgosia wybrali się na spacer do lasu (dzieci spacerują w parach, trzymając się za ręce). Najpierw
            szli bardzo wąską dróżką (dzieci idą bardzo blisko siebie), która potem zamieniła się w szeroką leśną drogę (dzieci idą jak
            najdalej od siebie, cały czas trzymając się za ręce). Po chwili na gałęzi zobaczyły wiewiórkę (dzieci spoglądają w górę).
            Małgosia pomachała jej rączką na powitanie (dziewczynki udają, że machają wiewiórce), za to Jaś zaczął zbierać rosnące
            przy drodze grzyby (chłopcy schylają się i udają, że zbierają grzyby). Gdy dzieci zobaczyły przed sobą leśną polanę, szyb-
            ko na nią wbiegły (dzieci podbiegają), rozłożyły koc i usiadły na nim (dzieci udają, że rozkładają koc i siadają na nim).
          4.  Zabawa plastyczna „Uzupełnij rysunek Jasia i Małgosi”. Dzieci otrzymują karty pracy z postaciami chłopca i dziewczyn-
            ki. Na rysunkach brakuje niektórych elementów, np.: kokardki na jednym warkoczu Małgosi, guzików na bluzce Jasia,
            dalszego ciągu wzoru na spódniczce Małgosi, jednego bucika Jasia. Zadaniem dzieci jest je dorysować.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Gwizdek – zbiórka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa ruchowa „Omiń przeszkody”. Dzieci poruszają się po określonym terenie, omijając wyznaczone przez N. prze-
            szkody, np.: pachołki, kamienie, kałuże.
   191   192   193   194   195   196   197   198   199   200   201