Page 200 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 200

198  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Wiatr – słońce” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Wspólne oglądanie kostiumów przyniesionych przez dzieci do przedszkola na bal karnawałowy. Samorzutne wypowiedzi
            dzieci, rozpoznawanie kostiumów i nazywanie postaci. Rozwijanie umiejętności wypowiedzi, wzbogacanie słownictwa.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Krety pod ziemią” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa manualna „Kolorowe balony”. N. rozdaje dzieciom wycięte kontury różnokolorowych balonów. Zadaniem dzieci
            jest je posegregować zgodnie z ich kolorami. Doskonalenie znajomości nazw kolorów i myślenia matematycznego.
             x Zabawa do piosenki Piesek Tereski (zob. tydzień 11, scenariusz zajęć umuzykalniających, CD). Rozwijanie koordynacji
            słuchowo-ruchowej.



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: ruchowa, językowa, muzyczna, społeczna.
          Temat: Bal w przedszkolu.
          Cele:
            ozwijanie sprawności językowych

            r
            ozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej
            r


            w
            yzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy
            doskonalenie myślenia skojarzeniowego.

               Pomoce: skakanki, nagranie do pokazu mody balowej, dowolne nagranie do tańca, maska karnawałowa, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  Pokaz mody balowej. N. układa na podłodze równolegle do siebie skakanki, tworząc przez środek sali wybieg dla dzieci-
            -modeli. Chętne dzieci pojedynczo lub w parach przechodzą po nim, prezentując swoje stroje na bal. N. włącza odpo-
            wiednią muzykę do pokazu. Dzieci, które oglądają pokaz, odgadują za kogo przebrali się ich koledzy.
          2.  Zabawa „Maska karnawałowa”. N. włącza muzykę. Dzieci stoją w dużym kole i podają sobie z rąk do rąk maskę karnawa-
            łową lub dowolny element stroju balowego. W pewnym momencie N. wyłącza muzykę. Dziecko, które właśnie trzymało
            maskę, odchodzi z zabawy i kibicuje pozostałym kolegom. N. ponownie włącza nagranie itd.
          3.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 27. Dzieci łączą postacie z nakryciami głowy, które pasują do ich strojów. Mówią, za ko-
            go dzieci przebrały się na bal.
          4.  Wspólna zabawa przy muzyce. Dzieci tańczą w rytm muzyki – indywidulanie, w parach, w kole z N.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa równoważna „Linoskoczek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa ruchowa „Slalom pomiędzy pachołkami”. Dzieci ustawiają się w rzędzie. Następnie pojedynczo, kolejno,
            biegną slalomem pomiędzy pachołkami i wracają na koniec rzędu. Rozwijanie ogólnej sprawności, motoryki dużej.



          ŚRODA   emat:  Segregujemy baloniki.
                         t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa tradycyjna „Uciekaj myszko do dziury”. Zabawa „Dzieci i choin-
          ki” do piosenki My jesteśmy choineczki – rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej. Ćwiczenia poranne: Zestaw XVIII.
          Zabawa ruchowa na czworakach „Renifery pędzą po Świętego Mikołaja”. Zabawa graficzna – wydzieranka „Ozdabiamy ba-
          lonik” – rozwijanie umiejętności manualnych i plastycznych.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; IV 7
   195   196   197   198   199   200   201   202   203   204   205