Page 204 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 204

202  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


                         t
          PIĄTEK   emat: Bal Kopciuszka.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa tradycyjna „Kółko graniaste”. Zabawa manualna „Piramidki” –
          układanie piramidek z klocków według zasady: od największego do najmniejszego – doskonalenie sprawności manualnych.
          Ćwiczenia poranne: Zestaw XVIII. Zabawa ruchowa tradycyjna „Rakieta”. Zabawa matematyczna „Policz” z wykorzysta-
          niem liczmanów – przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów zgodnie z poleceniami.
            obszary z podstawy programowej: IV 11, 15

          Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, językowa, ruchowa – bal Kopciuszka. Wysłuchanie bajki o Kopciuszku. Ogląda-
          nie ilustracji przedstawiających poszczególne sceny z bajki. Rozmowa na temat postaci z bajki. „Na balu” – taniec w parach
          do spokojnej muzyki. Nauka ukłonu po zakończeniu tańca. Zabawa plastyczna „Kareta Kopciuszka” – ozdabianie cekinami
          szablonu karety Kopciuszka. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XVIII.
            obszary z podstawy programowej: III 8; IV 2, 3, 5, 7, 8

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa bieżna „Dogoń wróbelka”. Zabawa ruchowa „Ptaki w karmniku”.
            obszary z podstawy programowej: I 5


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa tradycyjna „Kółko graniaste” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa manualna „Piramidki”. Dzieci układają piramidki z klocków według zasady: od klocka największego do najmniej-
            szego. Doskonalenie sprawności manualnych.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa tradycyjna „Rakieta” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa matematyczna „Policz” z wykorzystaniem liczmanów. Dzieci przeliczają liczmany, porównują ich liczbę zgodnie
            z poleceniami N. Kształcenie umiejętności liczenia.


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, ruchowa.
          Temat: Bal Kopciuszka.
          Cele:
            p
            oznanie bajki o Kopciuszku

            ozwijanie mowy, wypowiadania się na określony temat
            r


            dostrzeganie dobra i zła w czynach postaci bajkowych

            ozwijanie doświadczeń plastycznych.
            r
               Pomoce: ilustracje do bajki o Kopciuszku, nagranie wolnej muzyki do tańca, konturowe rysunki karety Kopciuszka,
               cekiny, klej.
          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie bajki o Kopciuszku opowiadanej przez N. Oglądanie ilustracji przedstawiających poszczególne sceny z bajki.
          2.  Rozmowa na temat bajki. Dzieci opowiadają o postaciach występujących w bajce. Mówią, którą z nich polubiły, a której
            nie i dlaczego. Odpowiadają na pytania N.: Jakie były dla Kopciuszka macocha i jej córki? Kto pomógł Kopciuszkowi pójść
            na bal? Jak się skończyła bajka? Dlaczego warto być dobrym dla innych jak Kopciuszek?
          3.  „Na balu” – taniec w parach, np. chłopiec z dziewczynką, do muzyki wolnej. Po zakończonym tańcu dzieci kłaniają się
            sobie nawzajem.
          4.  Zabawa plastyczna „Kareta Kopciuszka”. Dzieci otrzymują narysowany kontur karety Kopciuszka i ozdabiają go, nakleja-
            jąc kolorowe cekiny.
          5.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208   209