Page 208 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 208

206  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


                         t
          ŚRODA   emat:  Para – babcia i dziadek.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa bieżna „Samochody”. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Żółte i czer-
          wone chusteczki”. Ćwiczenia poranne: Zestaw XIX. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Powiedz i dotknij”. Zabawa manualna
          „Serduszko” – rozwijanie sprawności cięcia nożyczkami i kreatywności plastycznej. Zabawa integracyjna „Babcie i dziadkowie”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5

          Zajęcia główne:   ▶  1. Aktywności: matematyczna, plastyczna, ruchowa – para – babcia i dziadek. Zabawa ruchowa
          „Pary przedszkolaków” – nauka poruszania się w parch po obwodzie koła. Zabawa matematyczna „Babcia w parze z dziad-
          kiem” – przeliczanie, ustalanie równoliczności zbiorów. Zabawy matematyczne z wykorzystaniem liczmanów – liczenie,
          dobieranie elementów do pary. Zabawa ruchowa „Taniec babci i dziadka”. Zabawa plastyczna „Naklej parę” – naklejanie na
          kartkę i kolorowanie sylwety babci i dziadka. Zabawa ruchowa „Pary przedszkolaków” – utrwalanie umiejętności porusza-
          nia się w parch po obwodzie koła.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – kocham babcię i dziadka! Nauka piosenki Życzenia
          dla babci i dziadka. Zabawy kształtujące poczucie rytmu, usprawniające orientację czasowo-przestrzenną.
            obszary z podstawy programowej: I 5; II 1, 4; III 1, 2, 5; IV 7, 15

          Zabawy w ogrodzie: Zabawa ruchowa bieżna „Kto pierwszy na mecie”. Zabawa ruchowa bieżna „Ryby do sieci”.
            obszary z podstawy programowej: I 5


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa bieżna „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa „Żółte i czerwone chusteczki”. N. dzieli dzieci na 2 grupy. Jednej wręcza żółte, a drugiej czerwone chusteczki
            (szarfy). Gdy N. gra na tamburynie, dzieci swobodnie biegają po sali. Na dźwięk bębenka dzieci łączą się w pary – dziec-
            ko z czerwoną i żółtą chustką.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Powiedz i dotknij” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa manualna „Serduszko”. Dzieci wycinają nożyczkami z pomocą N. kontur serca. Następnie ozdabiają je według
            własnego pomysłu. Rozwijanie sprawności cięcia nożyczkami i kreatywności plastycznej.
             x Zabawa integracyjna „Babcie i dziadkowie”. N. dzieli salę skakankami na 2 połowy. Na jednej połowie siadają dziew-
            czynki-babcie, a na drugiej chłopcy-dziadkowie. Dzieci wzajemnie zapraszają się na swoje połowy. Najpierw chłop-
            cy zapraszają dziewczynki słowami, np.: Dziadek… (imię mówiącego chłopca) zaprasza babcię… (imię dziewczynki).
            Zabawa trwa, aż wszystkie dziewczynki-babcie przejdą na stronę chłopców. Potem dziewczynki zapraszają chłopców.



          II Zajęcia główne


          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: matematyczna, plastyczna, ruchowa.
          Temat: Para – babcia i dziadek.
          Cele:

            u
            trwalanie pojęcia para

            t
            worzenie zbiorów równolicznych i różnolicznych

            doskonalenie umiejętności poprawnego liczenia.
               Pomoce: sylwety postaci babci i dziadka, dowolne skoczne nagranie do tańca, konturowe rysunki postaci babci
               i dziadka, klej, kredki.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Pary przedszkolaków”. Dzieci dobierają się w pary (np. chłopiec z dziewczynką) i maszerują dookoła
            sali. N. prosi o zapamiętanie, kto z kim stoi w parze.
   203   204   205   206   207   208   209   210   211   212   213