Page 211 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 211

TYDZIEŃ 19  •  Dzień Babci i Dzień Dziadka  •  209



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Ptaki do karmnika” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa ruchowa bieżna „Gonitwa w parach”. Dzieci podzielone są na 2 grupy i oznaczone dwoma kolorami szarf (np.
              czerwonym i zielonym). Na hasło: Czerwoni! dzieci z czerwonymi szarfami gonią kolegów z drugiej grupy. Na hasło:
              Zieloni! goniącymi są dzieci z szarfami zielonymi. Doskonalenie sprawności ruchowej, dużej motoryki.
              x Zabawa manualna „Nawlekanka”. Dzieci nawlekają korale na sznurówki. Starają się zrobić jak najdłuższy sznur korali.
              Praca indywidualna. Rozwijanie sprawności manualnych.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: językowa, plastyczno-techniczna, społeczna.
            Temat: Majsterkujemy razem z dziadkiem.
            Cele:
              ozwijanie mowy i myślenia przyczynowo-skutkowego

              r

              doskonalenie sprawności plastyczno-technicznych

              kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
                Pomoce: różne pudełka, klej, taśma klejąca dwustronna, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa konstrukcyjno-techniczna. N. wręcza dzieciom różnego rodzaju i różnej wielkości puste pudełka i rolki po
              papierze toaletowym. Zadaniem dzieci jest zbudować z nich dowolną konstrukcję: dom, ciuchcię z wagonikiem, auto-
              bus, pojemnik na różnego rodzaju przedmioty. Dzieci łączą pudełka za pomocą kleju. Pracę mogą wykonywać w parach
              lub w grupach. N. pomaga sklejać pudełka. Może przygotować kawałki taśmy klejącej dwustronnej.
            2.  Prezentacja wykonanych prac. Dzieci starają się opowiedzieć o kolejnych etapach powstawania ich konstrukcji.
            3.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 30. Opowiadanie historyjki obrazkowej. Kolorowanie karmnika, który dzieci zrobiły
              razem z dziadkiem.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa tradycyjna „Rolnik sam w dolinie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Na sygnał dźwiękowy dzieci ustawiają się w pary albo w pociąg. Doskona-
              lenie orientacji przestrzennej i percepcji słuchowej.



                          t
            PIĄTEK   emat: Krawat dla dziadka.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Baczność – spocznij”. Zabawa
            do piosenki Ptaszki zimową porą – rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej. Ćwiczenia poranne: Zestaw XIX. Zabawa ru-
            chowa równoważna „Baletnica”. Zabawa manualna „Kwiatki dla babci” – konstruowanie kwiatków z drucików kreatywnych.
            Zabawa „Podziel na sylaby” – rozwijanie słuchu fonematycznego.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; IV 7

            Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, językowa, społeczna, ruchowa – krawat dla dziadka. Rozmowa na temat
            sprawia nia przyjemności bliskim poprzez wręczanie upominków – wzmacnianie więzi emocjonalnej z dziadkiem. Praca
            plastyczno-techniczna „Krawat dla dziadka” – ozdabianie szablonu krawata według własnego pomysłu. Zrobienie dziur-
            ki i przewlekanie wstążki. Prezentacja krawatów. Zabawa ruchowa „Tamburyn – bębenek”. Ćwiczenia gimnastyczne:
            Zestaw XIX.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 1, 4; III 1, 2; IV 8

            Zabawy w ogrodzie: Zabawa ruchowa bieżna „Dogoń piłkę”. Zabawa ruchowa „Z zamkniętymi oczami” – doskonalenie
            koordynacji ruchowej.
              obszary z podstawy programowej: I 5
   206   207   208   209   210   211   212   213   214   215   216