Page 215 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 215
TYDZIEŃ 20 • Kto tu mieszka? • 213
x Zabawy twórcze, manipulacyjne. Dzieci układają dowolne kompozycje z klocków, plastikowych patyczków, zakrętek lub
innych materiałów dostępnych w sali przedszkolnej.
x Zabawa słowna „Jaki to domek?”. N. mówi pierwszą sylabę wyrazu, a dzieci dopowiadają drugą tak, aby powstał wyraz
– nazwa domu zwierzęcia, np.: bu-da, no-ra, ga-wra, gnia-zdo.
II Zajęcia główne
Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, przyrodnicza, słuchowa.
Temat: Makieta lasu.
Cele:
p
ogłębianie wiedzy na temat lasu i żyjących w nim zwierząt
ozwijanie mowy i myślenia
r
doskonalenie sprawności manualnych.
Pomoce: duża ilustracja lasu, zdjęcia zwierząt leśnych, 3–4 duże arkusze papieru, zielona krepina, plastelina, papier
kolorowy, patyczki, kredki, gotowe elementy do ustawienia na makiecie, skakanki, dowolne nagranie do zabawy
„Leśna polana”.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa kierowana na temat lasu jako domu wielu zwierząt. N. prezentuje dużą ilustrację lasu i zadaje dzieciom py-
tania: Dlaczego możemy powiedzieć, że las jest domem zwierząt? Jakie znacie zwierzęta mieszkające w lesie? Jak powinni-
śmy się zachowywać w lesie? Dlaczego?
2. Wykonanie makiety lasu – praca w grupach. Dzieci dzielą się na 3–4 grupy. Każda z nich otrzymuje duży arkusz papieru,
na którym przygotowuje makietę fragmentu lasu. Dzieci korzystają z różnych materiałów: krepiny, papieru kolorowego,
patyczków, kredek. Otrzymują od N. elementy do ustawienia na makiecie, np. drzewa wykonane z patyczków i zielonej
krepiny wetkniętych w podstawkę z plasteliny, krzewy wycięte z tektury lub zwiniętych w kulkę kawałków zielonej krepiny.
Dzieci lepią z plasteliny zwierzęta leśne. Gdy prace są gotowe, można je połączyć i stworzyć w ten sposób jeden duży las.
3. Dzieci opowiadają o swoich pracach. Mówią o zwierzętach, które mieszkają w ich lasach.
4. Zabawa „Co to za zwierzę?”. N. stopniowo odsłania fragmenty ilustracji, która przedstawia dowolne zwierzę żyjące
w lesie. Dzieci starają się jak najszybciej podać jego nazwę.
5. Zabawa ruchowa „Leśna polana”. N. układa na podłodze duże koło ze skakanek. Dzieci wchodzą do środka koła i uda-
ją, że są drzewami. Stoją w miejscu i w rytm muzyki poruszają rękami. Na hasło: Leśna polana! wyskakują z koła i stają
wokół niego, tworząc leśną polanę.
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Śniegowa kula” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
x Spacer po ogrodzie przedszkolnym – obserwowanie przyrody, oglądanie śniegu (lodu) przez szkło powiększające.
ŚRODA emat: Liczymy domki zwierząt.
t
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa do muzyki „Taniec przedszkolaka”. Zabawa ruchowa bieżna.
Ćwiczenia poranne: Zestaw XX. Zabawa ruchowa „Po drabinie do domu”. Zabawa słuchowa „Zgadnij, kto mówi”. Układanie
sylwet zwierząt z pociętych elementów. Nazywanie części ciała zwierząt. Swobodne wypowiedzi dzieci.
obszary z podstawy programowej: I 5; IV 12
Zajęcia główne: ▶ 1. Aktywności: matematyczna, słuchowa, plastyczna, ruchowa – liczymy domki zwierząt. Zabawy
dydaktyczne „Tyle samo” i „Sprawdź, czy jest tyle samo” – rozwijanie umiejętności liczenia, stosowanie pojęcia tyle samo. Za-
bawa przy muzyce „Mocne i delikatne dźwięki” – rozwijanie umiejętności reagowania ruchem na wysokie i niskie dźwięki.
Zabawa plastyczna „Buda dla pieska” – rysowanie po śladzie (linia przerywana) oraz kolorowanie. ▶ 2. Zajęcia umuzykal-
niające – pies, wróbel, kret i ich mieszkania. Zabawy rytmiczne i ruchowe przy muzyce. Zabawa do piosenki Piesek Tereski.
obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 7, 8, 12, 15