Page 216 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 216

214  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Zabawy w ogrodzie: Zabawa ruchowa skoczna „Przeskocz zaspę”. Zabawa ruchowa równoważna „Idź po śladzie”.
            obszary z podstawy programowej: I 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa do muzyki „Taniec przedszkolaka”. N. włącza dowolne spokojne nagranie i demonstruje ruchy, które
            dzieci naśladują.
             x Zabawa ruchowa bieżna. Dzieci-zające skaczą obunóż, poruszając się po całej sali. Na słowa: Idzie myśliwy! zastygają
            w bezruchu. N. sprawdza, czy żaden zajączek się nie porusza. Ten, który wykona jakiś ruch, odchodzi z zabawy.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa „Po drabinie do domu”. N. układa na podłodze z szarf szczebelki drabiny, a na jej końcu kładzie ko-
            ło hula-hoop. Dzieci kolejno przechodzą po szczebelkach drabinki, a potem wskakują do koła. Rozwijanie sprawności
            ruchowej.
             x Zabawa słuchowa „Zgadnij, kto mówi”. Wybrane dziecko odwraca się tyłem do kolegów i próbuje odgadnąć, kto wypo-
            wiedział nazwę zwierzęcia. Jeśli mu się to uda, zamienia się miejscem z tą osobą.
             x Układanie sylwet zwierząt z pociętych elementów. Nazywanie części ciała zwierząt. Samorzutne rozmowy z N.



          II Zajęcia główne


          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: matematyczna, słuchowa, plastyczna, ruchowa.
          Temat: Liczymy domki zwierząt.
          Cele:

            ozwijanie umiejętności liczenia
            r
             t
            osowanie pojęcia tyle samo

            s

            r
            ozwijanie umiejętności reagowania ruchem na wysokie i niskie dźwięki
            doskonalenie sprawności manualnych i grafomotorycznych.

               Pomoce: obrazki na tablicę do zabawy „Tyle samo”, nagranie wysokich i niskich dźwięków, karty pracy z wykrop-
               kowanym konturem budy dla psa.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa dydaktyczna „Tyle samo”. N. zawiesza na tablicy obrazki przedstawiające: 2 wiewiórki i 2 dziuple, 3 ptaki
            i 3 gniazda, 4 psy i 4 budy dla psa, 5 niedźwiedzi i 5 gawr. Zadaniem dzieci jest sprawdzić, czy liczba zwierząt jest
            taka sama jak liczba domów. Dzieci liczą, ile jest zwierząt każdego rodzaju i ile jest domów. Łączą je w odpowiednie pary.
          2.  Zabawa „Sprawdź, czy jest tyle samo”. Dzieci rozkładają przed sobą po 5 liczmanów i wykonują polecenia N.: Po-
            liczcie, ile macie obrazków. Czy wszyscy mają po tyle samo? Czy ktoś ma mniej? Czy ktoś ma więcej? Ułóżcie swoje
            liczmany w rzędzie. Ile jest teraz liczmanów? Zsuńcie swoje liczmany w gromadkę i je policzcie. Ile jest teraz liczmanów?
            N. dostosowuje polecenia do umiejętności i możliwości dzieci.
          3.  Zabawa przy muzyce „Mocne i delikatne dźwięki”. Gdy dzieci słyszą wysokie i delikatne dźwięki, biegają po sali,
            machając rękami – naśladują fruwające ptaki. Gdy muzyka staje się niska, chodzą na czworakach jak niedźwiedzie.
          4.  Zabawa plastyczna „Buda dla pieska”. Każde dziecko otrzymuje kartę pracy – konturowy rysunek budy dla psa. Zada-
            niem dzieci jest połączyć wykropkowany kontur i pokolorować rysunek.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Pies, wróbel, kret i ich mieszkania.
          Cele:

            kształtowanie reakcji na sygnał

            kształtowanie wyobraźni ruchowej
            ozwijanie pamięci muzycznej
            r

            ozwijanie utrzymania równowagi

            r
            kształcenie uważnego słuchania
   211   212   213   214   215   216   217   218   219   220   221