Page 212 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 212

210  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Baczność – spocznij” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa do piosenki Ptaszki zimową porą (zob. tydzień 15, scenariusz zajęć umuzykalniających, CD). Rozwijanie koor-
            dynacji słuchowo-ruchowej.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa równoważna „Baletnica” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa manualna „Kwiatki dla babci” – konstruowanie kwiatków z drucików kreatywnych. Pogłębianie doświadczeń
            manualnych.
             x Zabawa fonetyczna „Podziel na sylaby”. Dzieci klaszczą i dzielą na sylaby proste wyrazy, np.: do-mek, ko-tek, wa-zon,
            ba-nan. Rozwijanie słuchu fonematycznego.



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, społeczna, ruchowa.
          Temat: Krawat dla dziadka.
          Cele:
            ozwijanie umiejętności naklejania, posługiwania się klejem
            r


            r
            ozwijanie sprawności motorycznych
            wzmacnianie więzi emocjonalnej z dziadkiem


            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            r

            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
               Pomoce: szablony krawata, dowolne elementy do ozdobienia krawata, dziurkacz ozdobny, klej, papier kolorowy,
               kolorowe wstążki, tamburyn, bębenek.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na tematu prezentu dla dziadka. N. przypomina dzieciom, że niedawno wykonywały laurkę dla babci. Pro-
            si je o zastanowienie się, co mogłyby przygotować dla dziadka. Dzieci podają swoje propozycje. Opowiadają o swoich
            dziadkach, jak wyglądają, co lubią robić, czym się zajmują.
          2.  Praca plastyczno-techniczna „Krawat dla dziadka”. N. proponuje dzieciom wykonanie dla dziadka kolorowego krawata.
            Rozdaje dzieciom szablony krawata i prosi o ich ozdobienie w dowolny sposób. Dzieci naklejają na krawat różne drob-
            ne elementy lub kolorują go kredkami. N. robi dziurkaczem w każdym krawacie dziurkę i przewleka przez nią wstążkę,
            żeby można go było zawiązać na szyi. Dzieci prezentują swoje krawaty.
          3.  Zabawa ruchowa „Tamburyn – bębenek”. Gdy N. gra na tamburynie, dzieci biegają po sali na palcach. Gdy gra na bębenku,
            skaczą obunóż.
          4.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa bieżna „Dogoń piłkę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa ruchowa „Z zamkniętymi oczami”. Dzieci zamykają oczy i starają się w ten sposób chodzić po ogrodzie. Ręce
            trzymają wyciągnięte przed siebie, żeby wyczuć przeszkodę. N. pilnuje bezpieczeństwa dzieci. Doskonalenie koordyna-
            cji ruchowej.
   207   208   209   210   211   212   213   214   215   216   217