Page 207 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 207

TYDZIEŃ 19  •  Dzień Babci i Dzień Dziadka  •  205



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa równoważna „Lot szybowcem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa ruchowa „Śnieżynki”. Gdy N. gra na tamburynie, dzieci-śnieżynki biegają swobodnie po całej sali. Gdy uderzy
              3 razy w bębenek, śnieżynki opadają na ziemię – dzieci przykucają. Kształtowanie reakcji na sygnał dźwiękowy.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Zwiadowca” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa plastyczna „Rysunek w kole”. Dzieci wykonują dowolny rysunek w konturowym kole. Pogłębianie doświadczeń
              plastycznych, rozwijanie sprawności manualnych.
              x Zabawa konstrukcyjna „Budujemy domy”. Dzieci budują domy z klocków. Rozwijanie zainteresowań technicznych
              i wyobraźni konstrukcyjnej.



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: językowa, plastyczna, społeczna, emocjonalna.
            Temat: Laurka dla babci.
            Cele:
              wzbogacanie słownictwa czynnego

              ozwijanie mowy i myślenia, pamięci
              r


              kształcenie sprawności manualnych

              wzmacnianie więzi z dziadkami.
                Pomoce: klej, ilustracje z sytuacjami, w których dzieci pomagają swoim dziadkom, KA.
            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie i nauka na pamięć wierszyka Doroty Gellner Dla babć i dziadków. Wspólna recytacja wierszyka.



                  Dla babć i dziadków

              Pędzą wnuki ulicami
              z ogromnymi laurkami .
              Te laurki
              pełne kwiatków
              są dla wszystkich
              BABĆ i DZIADKÓW .  (fragment)


            2.  Rozmowa nawiązująca do wiersza. Jaki prezent przygotowały wnuki dla babć i dziadków? Co to jest laurka? Jak może wy-
              glądać laurka?
            3.  Zabawa językowa – dzieci wymyślają zdrobnienia słów: babcia i dziadek.
            4.  Wykonanie laurki dla babci – KA, k. 9. Dzieci ozdabiają laurkę kwiatkami, serduszkami i gwiazdkami. W pustym ser-
              duszku rysują dowolny rysunek lub wklejają swoje zdjęcie.
            5.  Zabawa słowna „Dla babci lub dziadka”. Dzieci zastanawiają się, co dobrego mogą na co dzień zrobić dla swojej babci
              lub swojego dziadka. Aby ułatwić im zadanie, N. prezentuje ilustracje z sytuacjami, w których dzieci pomagają swo-
              im dziadkom, np.: dziecko pomaga babci sprzątać (nieść zakupy), dzieci wręczają babci kwiaty (idą grzecznie z babcią
              na spacerze), dziecko pomaga dziadkowi podnieść coś z podłogi.
            6.  Zabawa dramowa „Miłe słowo”. Dzieci mówią miłe słowa, które mogłyby skierować do babci lub dziadka, np.: Kocham
              cię. Lubię, gdy czytasz mi bajkę. Lubię jeść twoje pierożki. Lubię chodzić z tobą na plac zabaw.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa bieżna „Wyścigi bałwanków” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa „Śnieżki” – lepienie kulek śniegowych i celowanie nimi do drzew.
   202   203   204   205   206   207   208   209   210   211   212