Page 202 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 202
200 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Styczeń
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Bal karnawałowy.
Cele:
kształtowanie poczucia rytmu
kształtowanie reakcji na sygnał
kształtowanie wyobraźni ruchowej
r
ozwijanie skoczności i koordynacji ruchowej
kształcenie uważnego słuchania
u
wrażliwianie na charakter słuchanej muzyki i reagowanie na jego zmianę.
Pomoce: tamburyn, nagranie spokojnej muzyki tanecznej (walc instrumentalny, np. J. Straussa), nagranie muzyki
żywiołowej (np. rock’n’roll z lat 60-tych), CD.
Przebieg zajęć:
1. N. przypomina dzieciom, że trwa karnawał, czyli czas, w którym odbywają się różne bale i zabawy. Proponuje dzieciom
wybranie się na bal. Pojadą na niego saniami.
2. Zabawa „Saneczki”. Dzieci w parach tworzą zaprzęgi-saneczki. To, które stoi z przodu, podaje wyciągnięte ręce koledze
stojącemu za nim, a on łapie je za dłonie. (N. sprawdza, czy dzieci właściwie trzymają się za ręce). Dzieci-zaprzęgi biega-
ją po sali przy rytmicznym akompaniamencie tamburynu lub wstępie do jednej z piosenek. Przerwa w muzyce oznacza
zamianę miejsc w zaprzęgu. (N. może proponować ją kilkakrotnie).
3. Dzieci i N. udają, że przyjechali na miejsce i znajdują się w sali balowej. N. mówi: Naszą salę balową ozdobiły piękne cho-
ineczki. Skąd się one tu wzięły? Czy znamy jakąś piosenkę o choinkach? Śpiewanie piosenki My jesteśmy choineczki (CD)
razem z pokazywaniem (zob. tydzień 16, scenariusz zajęć umuzykalniających, zabawa „Dzieci i choinki”).
4. Taniec w parach. Dzieci dobierają się w pary i tworzą dwuosobowe kółeczka. Przy dźwiękach spokojnego walca koły-
szą się lekko w parach, odstawiając i dostawiając nogę. Gdy zabrzmi muzyka żywa, zaczynają poruszać się energicznie,
w dowolny sposób, już nie w parach, ale samodzielnie. N. włącza nagrania naprzemiennie. Może też nieoczekiwanie,
zamiast muzyki tanecznej, włączyć akompaniament do jednej z poznanych piosenek, nie uprzedzając jednak dzieci,
co w takim wypadku mają zrobić. Po chwili zaskoczenia powinny zacząć śpiewać piosenkę.
5. Zabawa ruchowo-muzyczna „Samochody” – dzieci wracają z balu do domu samochodem (zob. tydzień 6, scenariusz
zajęć umuzykalniających, zabawa z piosenką Samochody).
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa ruchowa rzutna „Rzuty śnieżkami do drzewa” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
x Zabawa ruchowa „Rząd chłopców i dziewczynek”. Na sygnał dźwiękowy dzieci ustawiają się w rzędy według poleceń N.:
Ustawcie się w 2 rzędy – rząd chłopców i rząd dziewczynek. Ustawcie się w 2 rzędy składające się i z chłopców, i z dziewczy-
nek. Ustawcie się w 3 rzędy za Olą, Jasiem i Beatką. Sprawne reagowanie na sygnał i ustawianie się w rzędach.
CZWARTEK emat: Kolorowe serpentyny.
t
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa równoważna „Spacer z mamą”. Zabawa plastyczna „Serpentyny”
– rozwijanie sprawności grafomotorycznych. Ćwiczenia poranne: Zestaw XVIII. Zabawa ruchowa rzutna „Kręgle”. Zabawa
graficzna „Kapelusz kowbojski, korona księżniczki” – kolorowanie rysunku kredkami. Doskonalenie sprawności grafomoto-
rycznych. Zabawa „Podłoga, sufit” – doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
obszary z podstawy programowej: I 5; IV 1, 2, 8
Zajęcia główne: Aktywności: manualna, językowa, ruchowa – kolorowe serpentyny. Zabawa manualna „Serpentyny”
– rozcinanie bibuły na cienkie paski tworzące serpentyny. Wyjaśnienie znaczenia słowa serpentyna oraz jej przeznaczenia.
Zabawa przy muzyce „Taniec z serpentynami”. Zabawa słowna „Bal w przedszkolu” – swobodna interpretacja testu. Zabawa
manualna „Serpentynowe bukiety” – tworzenie bukietów z serpentyn na patyczkach. Nazywanie kolorów pasków.
obszary z podstawy programowej: I 7, 9; IV 2, 7, 11, 12