Page 203 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 203

TYDZIEŃ 18  •  Bal karnawałowy  •  201



            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa bieżna „Bieg zaprzęgów”. Zabawa słuchowa „Ogrodowe dźwięki” – kształcenie percep-
            cji słuchowej.
              obszary z podstawy programowej: I 5


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa równoważna „Spacer z mamą” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa plastyczna „Serpentyny”. Dzieci otrzymują kartki A3. Maczają palec w kolorowych farbach i malują nim różnej
              długości serpentyny. Rozwijanie sprawności grafomotorycznych.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa rzutna „Kręgle” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa graficzna „Kapelusz kowbojski, korona księżniczki”. N. rozdaje dzieciom karty pracy (format A4), na których
              jest wykropkowany rysunek korony (karta dla dziewczynek) lub kapelusza kowbojskiego (karta dla chłopców). Dzieci
              łączą kropki i kolorują rysunki. Kolorowanie rysunku kredkami. Doskonalenie sprawności grafomotorycznych.
              x Zabawa „Podłoga, sufit”. Dzieci stoją w kole. Patrzą na N. i słuchają, co mówi. Gdy powie słowo sufit, dzieci wskazują
              palcem sufit, a gdy powie podłoga, wskazują podłogę. Słowa i ruchy N. nie zawsze są zgodne. Kto się pomyli, daje fant.
              Aby go wykupić, musi zrobić wesołą minę. Doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: manualna, językowa, ruchowa.
            Temat: Kolorowe serpentyny.
            Cele:

              r
              ozwijanie sprawności manualnych i umiejętności posługiwania się nożyczkami
              ozwijanie twórczej improwizacji ruchowej z rekwizytem do muzyki

              r
              kształcenie sprawności wymowy.

                Pomoce: nożyczki, kolorowe paski bibuły lub krepiny, patyczki do przyczepienia serpentyn, nagrania o różnym
                tempie, kilka wazoników do włożenia patyczków z serpentynami.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa manualna „Serpentyny”. Dzieci otrzymują kolorowe paski bibuły, które rozcinają na cieńsze i krótsze paski,
              tworząc serpentyny. N. tłumaczy dzieciom znaczenie tego słowa oraz przeznaczenie serpentyn. Następnie przyczepia
              po kilka paseczków do patyczków i wręcza je dzieciom.
            2.  Zabawa ruchowa „Taniec z serpentynami”. N. włącza nagrania o różnym tempie. Dzieci tańczą w rytm muzyki, trzyma-
              jąc w dłoniach patyki z serpentynami. N. może pokazywać ruchy do naśladowania. Zwraca uwagę na bezpieczeństwo
              dzieci.
            3.  Zabawa słowna „Bal w przedszkolu”. Dzieci wymawiają słowa bal w przedszkolu na przemian, cicho, głośno, płynnie,
              punktowo, z różną intonacją – wesoło, smutno, ze złością, ze strachem.
            4.  Zabawa manualna „Serpentynowe bukiety”. Dzieci wkładają patyki z serpentynami do wazoników, tworząc w ten sposób
              kolorowe bukiety. Nazywają kolory pasków.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa bieżna „Bieg zaprzęgów” – odmiana zabawy w ogrodzie przedszkolnym (zob. Zestawy gier i zabaw
              ruchowych).
              x Zabawa słuchowa „Ogrodowe dźwięki”. Dzieci nazywają dźwięki dobiegające do nich z ogrodu i ustalają ich źródło.
              Kształcenie percepcji słuchowej.
   198   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208