Page 206 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 206

204  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: słowna, językowa, emocjonalna, społeczna, ruchowa.
          Temat: Moja babcia i mój dziadek.
          Cele:

            wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną

            kształtowanie szacunku dla dziadków

            r
            ozwijanie mowy i myślenia

            r
            ozwijanie ekspresji własnego ciała

            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: zdjęcia babć i dziadków przyniesione przez dzieci, szaliki lub apaszki, CD, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  Przygotowanie wystawy zdjęć babć i dziadków przyniesionych przez dzieci. (Można je umieścić na dużym kolorowym
            arkuszu). Indywidualna wypowiedź każdego dziecka o babci lub o dziadku przedstawionych na zdjęciach.
          2.  Zabawa słowna „Kto to jest babcia i kto to jest dziadek?”. Dzieci wyjaśniają znaczenie słów babcia i dziadek. Na ko-
            niec N. prosi je, aby zapamiętały, że: Babcia to mama mojej mamy lub mojego taty. Dziadek to tata mojej mamy lub
            mojego taty.
          3.  Zabawa pantomimiczna „Pokaż, co robią babcia i dziadek”. Chętne dzieci za pomocą gestów naśladują czynności wykony-
            wane przez babcię lub dziadka (np.: czytanie książki, robienie na drutach, pływanie w basenie, jazdę na rowerze, maj-
            sterkowanie). Pozostałe dzieci odgadują, co przedstawiają koledzy.
          4.  Zabawa ruchowa z szalikami do muzyki poważnej (C. Saint-Saëns, Słoń, CD). N. porusza szalikiem (apaszką) w rytm
            nagrania. Dzieci naśladują ruchy N. Trzymają szalik raz w jednej, raz w drugiej ręce, potem w obydwu jednocześnie.
          5.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 29. Dzieci kolorują szalik zgodnie z rytmem.
          6.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa równoważna „Brodzenie w śniegu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa ruchowa na śniegu „Lepienie bałwankowej rodzinki”. Dzieci lepią ze śniegu postacie swoich bliskich. Rozwijanie
            ogólnej sprawności ruchowej.



          WTOREK   emat:  Laurka dla babci.
                           t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa równoważna „Lot szybowcem”. Zabawa ruchowa „Śnieżynki”
          – kształtowanie reakcji na sygnał dźwiękowy. Ćwiczenia poranne: Zestaw XIX. Zabawa ruchowa na czworakach „Zwiadowca”.
          Zabawa plastyczna „Rysunek w kole” – wykonanie rysunku w konturowym kole. Zabawa konstrukcyjna „Budujemy domy”
          – rozwijanie zainteresowań technicznych i wyobraźni konstrukcyjnej.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 7

          Zajęcia główne: Aktywności: językowa, plastyczna, społeczna, emocjonalna – laurka dla babci. Wysłuchanie i nauka
          na pamięć wierszyka Doroty Gellner Dla babć i dziadków. Rozmowa na temat przygotowywania upominków dla najbliż-
          szych. Zabawa językowa – wymyślanie zdrobnień słów babcia i dziadek. Wykonanie laurki dla babci – ozdabianie szablonu
          laurki. Zabawa słowna „Dla babci lub dziadka” – rozbudzanie poczucia radości ze sprawiania przyjemności innym, kształto-
          wanie postawy szacunku do osób starszych. Zabawa dramowa „Miłe słowo” – wzmacnianie więzi rodzinnych.
            obszary z podstawy programowej: II 1, 4; III 1, 2, 8; IV 2, 8

          Zabawy w ogrodzie: Zabawa ruchowa bieżna „Wyścigi bałwanków”. Zabawa „Śnieżki” – lepienie kulek śniegowych i ce-
          lowanie nimi do drzew.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5
   201   202   203   204   205   206   207   208   209   210   211