Page 201 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 201

TYDZIEŃ 18  •  Bal karnawałowy  •  199



            Zajęcia główne: 1. Aktywności: językowa, badawcza, matematyczna, plastyczna – segregujemy baloniki. Zabawa
            dydak tyczna „Segregujemy baloniki” – grupowanie obiektów zgodnie z poleceniami. Zabawa badawcza „Balon z helem”
            – doświadczenia praktyczne, wnioskowanie o efektach. Zabawa oddechowa „Dmuchamy na balony”. Zabawa ruchowa
            z elementem wyskoku „Skoki balonika”. Zabawa dydaktyczna „Dwa rzędy” – nauka ustawiania się w rzędach, porównywa-
            nie długości, przeliczanie, rozróżnianie zbiorów równolicznych i nierównolicznych. Wykonanie ćwiczenia z KP1. 2. Zajęcia
            umuzykalniające – bal karnawałowy. Taniec w parach do spokojnej muzyki instrumentalnej oraz do muzyki żywiołowej.
            Zabawy rozwijające wrażliwość na charakter słuchanej muzyki i reagowanie na jego zmianę.
              obszary z podstawy programowej: IV 7, 12, 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa rzutna „Rzuty śnieżkami do drzewa”. Zabawa ruchowa „Rząd chłopców i dziewczy-
            nek” – sprawne reagowanie na sygnał i ustawianie się w rzędach.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa tradycyjna „Uciekaj myszko do dziury” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa „Dzieci i choinki” do piosenki My jesteśmy choineczki (zob. tydzień 16, scenariusz zajęć umuzykalniających,
              CD). Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Renifery pędzą po Świętego Mikołaja” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa graficzna – wydzieranka „Ozdabiamy balonik”. Dzieci wyklejają kontur balonika kawałkami wydzieranej
              kolorowej bibuły. Rozwijanie umiejętności manualnych i plastycznych.



            II Zajęcia główne


            Zajęcia 1
            Rodzaj aktywności: językowa, badawcza, matematyczna, plastyczna.
            Temat: Segregujemy baloniki.
            Cele:
              r

              ozwijanie myślenia matematycznego, porównywanie długości: krótszy – dłuższy

              doskonalenie sprawności oddechowej
              ozwijanie ciekawości badawczej
              r

              kształcenie rozumienia pojęcia rząd.

                Pomoce: obrazki przedstawiające baloniki, które różnią się kolorem, wielkością i kształtem, balon wypełniony he-
                lem przyczepiony do długiego sznurka, nadmuchane balony na nitkach, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa dydaktyczna „Segregujemy baloniki”. N. zawiesza na tablicy obrazki przedstawiające baloniki, które różnią się
              kolorem, wielkością i kształtem. Zadaniem dzieci jest je pogrupować zgodnie z poleceniami N., np.: Włóżcie do pętli
              tylko baloniki czerwone. Do jednej pętli włóżcie baloniki podłużne, a do drugiej okrągłe. Włóżcie do pętli baloniki, które
              są zielone i okrągłe.
            2.  Zabawa badawcza „Balon z helem”. N. prezentuje dzieciom balon wypełniony helem. Puszcza sznurek i wspólnie z dzieć-
              mi obserwuje, jak balon unosi się w górę i zatrzymuje się przy suficie. Tłumaczy dzieciom, że gdyby były teraz na powie-
              trzu, balon poleciałby do góry i nie mogłyby już go złapać. Następnie dzieci podchodzą do sznurka i kolejno puszczają
              balon, który leci do góry i zatrzymuje się przy suficie.
            3.  Zabawa oddechowa „Dmuchamy na balony”. Dzieci dmuchają na zawieszone na nitkach balony, pogłębiając pojem-
              ność płuc.
            4.  Zabawa ruchowa „Skoki balonika”. Dzieci podbijają balony obiema rękami. Uginają kolana i wyskakują do góry, uważa-
              jąc, aby balon nie opadł na podłogę. Dziecko, któremu balon upadnie, siada na dywanie i chwilę odpoczywa.
            5.  Zabawa dydaktyczna „Dwa rzędy”. Dzieci ustawiają się w 2 rzędy i określają na oko, który z nich jest krótszy, a który
              dłuższy. Następnie wspólnie, przy pomocy N., przeliczają dzieci.
            6.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 28. Kolorowanie baloników tych dzieci, które utworzyły krótszy wąż.
   196   197   198   199   200   201   202   203   204   205   206