Page 199 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 199

TYDZIEŃ 18  •  Bal karnawałowy  •  197



              x Zabawa słowna „Wróżka – wróżki”. Dzieci podają liczbę mnogą wyrazów będących nazwami postaci, za które można
              przebrać się na bal (np.: pirat – piraci, krasnoludek – krasnoludki, królewna – królewny). Poszerzanie słownictwa czynnego.



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: językowa, plastyczna, ruchowa.
            Temat: Przebranie na bal.
            Cele:
              r

              ozwijanie mowy i myślenia
              doskonalenie sprawności manualnych


              ozwijanie myślenia twórczego i wyobraźni
              r
              ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.

              r
                Pomoce: obrazki przedstawiające osoby przebrane w różne kostiumy balowe, konturowe postacie oraz szablony
                strojów do nalepienia na kontur, klej.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. wprowadza dzieci w temat zajęć, prosząc je o wyjaśnienie, co to jest bal. Co ludzie robią na balu? Jak są ubrani? Z jakiej
              okazji można zorganizować bal?
            2.  Zagadki obrazkowe „Balowe przebranie”. N. pokazuje obrazki przedstawiające osoby przebrane w różne kostiumy
              balowe (np.: księżniczka, kowboj, motylek, czarodziej, Myszka Miki). Dzieci odgadują, za kogo przebrała się dana postać
              i charakteryzują jej strój. Mówią, jakiego jest koloru i nazywają jego elementy (np.: kapelusz, korona, peleryna, spodnie,
              sukienka, skrzydła, różdżka, spódnica).
            3.  Zabawa plastyczna „Strój na bal”. Każde dziecko otrzymuje konturową postać dziecka i wycięte elementy kostiumów.
              Dzieci nakładają je na swoje postacie, a potem przyklejają je na nich.
            4.  Zabawa słowna „Imię dla postaci”. Dzieci opowiadają, za kogo przebrały swoją postać i wymyślają dla niej imię (np.: księż-
              niczka Aurelia, kowboj Michał, smok Felek). N. podpisuje postacie imionami.
            5.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Gwizdek – zbiórka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa ruchowa „Śmieszne kroki”. Dzieci chodzą po ogrodzie, wymyślając różne śmieszne i dziwne kroki. Rozwijanie
              motoryki dużej.


                             t
            WTOREK   emat: Bal w przedszkolu.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Wiatr – słońce”. Wspólne oglądanie
            kostiumów na bal karnawałowy. Samorzutne wypowiedzi dzieci, rozpoznawanie kostiumów i nazywanie postaci. Rozwija-
            nie umiejętności wypowiedzi, wzbogacanie słownictwa. Ćwiczenia poranne: Zestaw XVIII. Zabawa ruchowa na czwora-
            kach „Krety pod ziemią”. Zabawa manualna „Kolorowe balony” – segregowanie szablonów balonów zgodnie z ich kolora-
            mi – doskonalenie znajomości nazw kolorów i myślenia matematycznego. Zabawa do piosenki Piesek Tereski – rozwijanie
            koordynacji słuchowo-ruchowej.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 7, 12

            Zajęcia główne: Aktywności: ruchowa, językowa, muzyczna, społeczna – bal w przedszkolu. Pokaz mody balowej –
            prezentowanie przy muzyce strojów balowych. Odgadywanie, za kogo przebrali się koledzy. Zabawa przy muzyce „Maska
            karnawałowa”. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – łączenie postaci z karnawałowym nakryciami głowy. Odgadywanie, za kogo
            przebrana jest postać. Wspólna zabawa przy muzyce.
              obszary z podstawy programowej: II 1, 3, 4; III 5, 8; IV 2, 5, 8

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa równoważna „Linoskoczek”. Zabawa ruchowa bieżna „Slalom pomiędzy pachołkami”.
              obszary z podstawy programowej: II 1, 3, 4; III 5
   194   195   196   197   198   199   200   201   202   203   204