Page 209 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 209

TYDZIEŃ 19  •  Dzień Babci i Dzień Dziadka  •  207



            2.  Zabawa matematyczna „Babcia w parze z dziadkiem”. N. przygotowuje 4 sylwety postaci babci i 4 sylwety postaci dziad-
              ka. Następnie prosi dzieci o sprawdzenie, czy postaci babć i dziadków jest tyle samo. Dzieci łączą je w pary. Liczą, ile
              jest babć i ilu jest dziadków.
            3.  Zabawy matematyczne z wykorzystaniem liczmanów. Dzieci rozkładają przed sobą dowolne liczmany i wykonują pole-
              cenia N. np.: Policzcie, ile macie gruszek. Policzcie, ile jest śliwek. Połączcie w pary gruszkę i śliwkę. Czy jest ich tyle samo?
              Ułóżcie w rzędzie 3 papugi, a teraz połóżcie obok 2 zebry. Połączcie je w pary. Czego jest więcej? Czego jest mniej? N. do-
              stosowuje polecenia do umiejętności i możliwości dzieci.
            4.  Zabawa ruchowa „Taniec babci i dziadka”. Dzieci tańczą w parach do skocznej muzyki. Po skończonej zabawie kłaniają
              się sobie, dziękując partnerowi za taniec.
            5.  Zabawa plastyczna „Naklej parę”. Dzieci naklejają na kartkę postać babci i dziadka. Następnie kolorują postacie lub
              ich fragmenty.
            6.  Zabawa ruchowa „Pary przedszkolaków”. Dzieci łączą się w takie same pary jak na początku zajęć i maszerują wokół sali.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Kocham babcię i dziadka!
            Cele:

              kształtowanie i rozwijanie poczucia rytmu

              kształtowanie reakcji na sygnał

              kształtowanie wyobraźni muzycznej i przestrzennej
              kształtowanie swobodnego wypowiadania się wśród rówieśników

              sprawnianie motoryki dużej i małej

              u
              sprawnianie orientacji czasowo-przestrzennej
              u

              odkreślanie ważności i zacieśnianie więzi rodzinnych.

              p
                Pomoce: tamburyn, CD.
            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa o naszych babciach i dziadkach. N. przypomina dzieciom o zbliżających się świętach – Dniu Babci i Dniu
              Dziadka. Zadaje pytania: Kto z was mieszka razem z babcią (dziadkiem)? Kto często odwiedza babcię i dziadka? Co lubi-
              cie robić z babcią (dziadkiem)? Na zakończenie rozmowy proponuje dzieciom zabawę w odwiedziny u babci i dziadka.
            2.  Zabawa „Jedziemy do dziadków”. Jest to odmiana zabawy z piosenką Samochody (zob. tydzień 6, scenariusz zajęć umu-
              zykalniających). Można w niej zastosować znane już dzieciom elementy oraz wzbogacić o kolejne: samochody jadą pod
              górkę – dzieci wyraźnie zwalniają do bardzo wolnego tempa, reagując na zmieniające się tempo gry na tamburynie, sa-
              mochody zjeżdżają z górki – dzieci przyspieszają.
            3.  Ćwiczenie ortofoniczno-dykcyjne „W warsztacie mojego dziadka”. N. prosi, aby dzieci wydawały tak jak on odgło-
              sy, które mogłyby pochodzić z warsztatu ich dziadka: brzrzrz (wiertarka), dż dż dż (odgłos, jaki wydaje duży młotek
              wbijający np. kołek lub gwóźdź), sz sz sz (pompowanie koła od roweru), psss (odgłos powietrza uciekającego z opony).
              N. zwraca uwagę dzieciom na właściwe położenie języka. Przy dźwiękach: dż dż dż, sz sz sz, brzrzrz powinien on znaj-
              dować się za zębami i dotykać lekko czubkiem podniebienia górnego zaraz za zębami, a przy wymawianiu psss powinien
              być tuż za dolnymi zębami i ich dotykać.
            4.  Nauka piosenki Życzenia dla babci i dziadka (CD).



                  Życzenia dla babci i dziadka

               Słowa: Agnieszka Galica  •  Muzyka: Tadeusz Pabisiak

                        D                        A 7                                       D



                                                                             -
                                            -
                     1. Dzi  jes t,     ba  - bciu,two je  wi -  to,  mamwi c  buzi  u -  miech ni -  t .
                                                                                          -
                    Ref.                      A 7                                        D
                                                               -
                       Wy -  ca -  uj  ci od  ra -  na:      Jeste ,  ba -  bciu,  u -  ko -  cha -  na!
                                   -
   204   205   206   207   208   209   210   211   212   213   214