Page 201 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 201
TYDZIEŃ 17 • Bajki, baśnie, bajeczki • 199
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia dydaktyczne – bajki, baśnie, bajeczki. Zabawa twórcza przy dźwiękach lirycznego
utworu muzycznego. Rozwiązywanie zagadek. Zabawa „Bal na zamku” – tańce do muzyki poważnej w strojach bajkowych
postaci – wdrażanie do uważnego słuchania utworów muzyki poważnej, rozwijanie ekspresji ruchowej inspirowanej
muzyką. ▶ 2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw V.
obszary z podstawy programowej: I 5; IV 2, 4, 5, 7, 15
Zajęcia w ogrodzie: „Czy ogród nadal śpi?”– obserwowanie roślin i zwierząt w ogrodzie. Zabawa ruchowa bieżna „Bieg
slalomem między drzewkami”.
obszary z podstawy programowej: I 2, 5; IV 18, 19
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Wzbogacanie kącika teatralnego – gromadzenie różnych części garderoby, rekwizytów, elementów scenografii, tkanin itp.
x Zabawa kreatywna „Obrazki ze skrawka” – układanie kompozycji z kawałków tkanin o różnej fakturze, kolorze i wiel-
kości. Rozwijanie wyobraźni oraz zmysłu dotyku.
x Zabawa „Ile sylab się tu ukryło?” – sylabizacja imion postaci z bajek połączona z wyklaskiwaniem. Ćwiczenie w dziele-
niu wyrazów na sylaby.
x Wysłuchanie bajki Kopciuszek opowiedzianej lub odczytanej przez N. Rozwijanie zainteresowania czytaniem.
x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa dydaktyczna „Mozaikowe zamki” – układanie kompozycji płaskich z figur geometrycznych. Utrwalanie nazw
figur geometrycznych, rozwijanie wyobraźni przestrzennej.
x Zabawa ortofoniczna:
x wysuwanie na zewnątrz i cofanie do jamy ustnej języka wydłużonego w kształcie grotu i rozpłaszczonego na kształt
łopaty
x rozszerzanie i zwężanie języka w kontakcie z wargami i zębami oraz bez takiego kontaktu
x ruchy koliste w lewo i w prawo językiem daleko wysuniętym na zewnątrz.
Ćwiczenie języka.
x Zabawa ruchowa na czworakach „Zabawa kotów piłkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia dydaktyczne.
Temat: Bajki, baśnie, bajeczki.
Cele:
ozwijanie zainteresowań czytelniczych
r
zachęcanie do wypowiadania się na temat utworu
r
ozwijanie wyobraźni
drażanie do uważnego słuchania utworów muzyki poważnej
w
ozwijanie ekspresji ruchowej inspirowanej muzyką
r
integrowanie grupy poprzez wspólną zabawę.
Pomoce: teksty zagadek, fragment tekstu dowolnej wersji bajki Śpiąca Królewna opisujący zamek, nagranie lirycznej
muzyki poważnej, np. Starego zamku z cyklu Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego, pudła kartonowe
tworzące obrazek przedstawiający zamek (na jednym boku każdego pudła namalowany jest fragment całości:
okna, drzwi, wieże, mury z ornamentami roślinnymi), rysunek wrzeciona lub przedmiot o podobnym kształcie,
odtwarzacz CD.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa twórcza przy dźwiękach lirycznego utworu muzycznego. N. układa na podłodze kartonowe pudła namalowa-
nym fragmentem obrazka do góry. Kiedy muzyka zaczyna grać, dzieci poruszają się powoli między pudłami, oglądając
namalowane obrazy. N. czyta lub opowiada fragment bajki Śpiąca Królewna opisujący obrośnięty roślinnością zamek.
Kiedy muzyka cichnie, dzieci zaczynają budować zamek, łącząc pasujące fragmenty. Opisują wygląd zamku. Przeliczają
elementy. Próbują odpowiedzieć na pytanie: W jakich bajkach występują stare zamki?.