Page 206 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 206

204  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          Czwartek    temat:  Droga do zamku Śpiącej Królewny.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa dydaktyczna „Gra w kolory” – utrwalanie nazw kolorów, klasyfikowanie
          przedmiotów według podanych kryteriów. Wysłuchanie bajki Jaś i Małgosia. Ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia poranne:
          Zestaw VII. Zabawa w parach „Pchełki” – doskonalenie umiejętności liczenia, ćwiczenie sprawności manualnej. Wykona-
          nie ćwiczenia z KP2 – ćwiczenie grafomotoryczne. Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 12

          Zajęcia główne:   ▶  Gra dydaktyczna – droga do zamku Śpiącej Królewny. Projektowanie gry dydaktycznej, ustala-
          nie reguł, rozgrywki – doskonalenie umiejętności konstruowania gry, wdrażanie do uważnego słuchania i przestrzegania
          reguł gry, ćwiczenia w liczeniu, kształtowanie odporności emocjonalnej.
            obszary z podstawy programowej: I 7; II 1, 3, 4, 8; III 5; IV 11, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Celuj w płotek” – rzucanie śnieżkami do celu. Rzeźbienie w śniegu. Zabawa ruchowa rzutna
          „Kto dalej rzuci?”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa dydaktyczna „Gra w kolory” – wyszukiwanie w sali przedmiotów o określonym kolorze. Utrwalanie nazw
            kolorów. Klasyfikowanie przedmiotów według podanych kryteriów.
             x Wysłuchanie bajki Jaś i Małgosia opowiedzianej lub odczytanej przez N. Rozmowa na temat losów bohaterów. Rozwi-
            janie zainteresowania czytaniem.
             x Ćwiczenia oddechowe – wdech z unoszeniem ramion do góry, wydech z powolnym opuszczaniem ramion. Regulowanie
            oddechu.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa w parach „Pchełki”. Dzieci na przemian celują do miseczki niewielkimi płaskimi guzikami przy użyciu większe-
            go (każde dziecko ma guziki w jednym kolorze). Wygrywa dziecko, które pierwsze umieści w miseczce swoje guziki-
            -pchełki. Doskonalenie umiejętności liczenia, ćwiczenie sprawności manualnej.
             x Wykonanie ćwiczenia z KP2, k. 34.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: gra dydaktyczna.
          Temat: Droga do zamku Śpiącej Królewny.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności konstruowania gry
            w
            drażanie do uważnego słuchania i przestrzegania reguł gry
            ć
            wiczenie logicznego myślenia
            wiczenia w liczeniu
            ć
            kształtowanie odporności emocjonalnej.
               Pomoce: arkusz szarego papieru, pisak, ilustracje: zwierząt, krzewów, zamku, dzikich stworów, klej, cztery pionki
               (królewicz i trzech rycerzy), zmodyfikowana kostka do gry z pięcioma polami od 1 do 5 kropek i jednym polem
               czarnym.

          Przebieg zajęć:
          1.  Przygotowanie gry. N. rozkłada na podłodze duży arkusz papieru. Rysuje grę i jednocześnie opowiada: Królewna po
            ukłuciu się wrzecionem zasnęła. Spała już prawie sto lat. Zamek obrósł roślinnością. Pewnego dnia królewicz z rycerzami
            wyruszył na łowy. Patrzy, a tu w środku lasu stoi zamek. Jak się do niego dostać?
   201   202   203   204   205   206   207   208   209   210   211