Page 204 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 204

202  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          3.  Omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola (trzymanie się grupy,
            słuchanie poleceń dorosłych).
          4.  Omówienie celu wycieczki – poznanie działania biblioteki.
          5.  Wycieczka do biblioteki szkolnej lub publicznej (jeżeli ten cel jest niemożliwy do realizacji, można zorganizować spacer
            do księgarni). Obserwacja, rozmowy z pracownikami biblioteki, pogadanka – zadawanie spontanicznych i wcześniej
            przygotowanych pytań.
          6.  Powrót do przedszkola i rozmowy z dziećmi na temat wrażeń z wycieczki.
          7.  Zorganizowanie biblioteczki przedszkolnej. Grupowanie książek według tematu.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Bajka o Kopciuszku.
          Cele:
            kształtowanie poczucia rytmu
            kształtowanie reakcji na sygnał
            kształtowanie wyobraźni ruchowej
            r
            ozwijanie aparatu mowy
            kształtowanie uważnego słuchania
            w
            drażanie do zgodnego działania w grupie oraz cierpliwego czekania na swoją kolej.
               Pomoce: nagranie piosenki-zabawy Na bal z Kopciuszkiem (CD), hula-hoop, różdżka dla wróżki, pantofelek
               dla Kopciuszka (np. czyjś kapeć), ewentualnie inne rekwizyty według uznania N., odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. zaczyna zajęcia od rozmowy z dziećmi o bajkach (tych, o których już była mowa, i tych mniej znanych). Pyta dzieci
            o ich ulubione bajki i pozwala im się swobodnie wypowiedzieć. Gdy któreś dziecko wymieni Kopciuszka, N. dopytuje,
            kto jeszcze lubi tę bajkę. Oznajmia, że bardzo go to cieszy, ponieważ to również jedna z jego ulubionych bajek i dziś chce
            ją dzieciom przypomnieć.
          2.  N. opowiada (lub czyta) dzieciom bajkę o Kopciuszku. Ewentualnie – jeżeli wcześniej bajka była już omawiana – tylko
            przypomina najważniejsze wydarzenia (zaproszenie na bal, pojawienie się wróżki, wyczarowanie karety i ostrzeżenie,
            taniec z księciem, zgubienie pantofelka, poszukiwania właścicielki pantofelka i szczęśliwy finał). Przy pomocy pytań
            kierowanych N. omawia z dziećmi treść bajki.
          3.  N. proponuje wysłuchanie piosenki-zabawy o Kopciuszku (CD).


                Na bal z Kopciuszkiem                                       słowa: Urszula Piotrowska
                                                                            muzyka: Magdalena Melnicka-Sypko

                   C                             G            C



               1. Przy sz adobra wró -   ka,    do -   bra   wró -  ka,    dzisiajdo   Kopciu -  szka,
                                                                              -
                                                                                          -
                     -
                             -
                G            C              G               C              G           C
                do    Ko -  pciu - szka:   Wy    l  ci  na bal,   bal      do  kró lew skich sal,  sal,
                                                                                     -
               Dm           G           C        Am          F           G


                wy     l    ci    na    bal,     bal         do   kró   lew -  skich  sal.


            1 .   Przyszła dobra wróżka, dobra wróżka,   2 .   Stoi tu kareta, tu kareta,
              dzisiaj do Kopciuszka, do Kopciuszka:    konie nie chcą czekać, nie chcą czekać,
              –   Wyślę cię na bal, bal                kopytkami pac, pac
              do królewskich sal, sal,                 przez dębowy las, las,
              wyślę cię na bal, bal                    kopytkami pac, pac
              do królewskich sal .                     przez dębowy las .
   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208   209