Page 203 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 203

TYDZIEŃ 17  •  Bajki, baśnie, bajeczki  •  201



              Uwaga: N. informuje dzieci, że dzisiaj rozpoczynają pracę w kolejnej części kart pracy. Zwraca uwagę na drugą stronę
              okładki, na której znajdują się trzy labirynty. Każdy z nich prowadzi krasnoludka do innego przedmiotu: karnawałowej
              czapeczki, sanek lub gitary. Nawiązują one do tematów realizowanych w styczniu (Karnawałowe stroje), lutym (Zimowe
              zabawy) i w marcu (Poznajemy instrumenty). Zadaniem dzieci jest narysowanie dróg w labiryntach.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa dydaktyczna „Co to za bajka?” – rozpoznawanie treści obrazków ukazywanych w krótkich ekspozycjach. Zapa-
              miętywanie jak największej liczby przedmiotów związanych z daną bajką znajdujących się na obrazku i wyliczanie ich
              po pewnym czasie. Ćwiczenie mnemotechniczne.
              x Ćwiczenia grafomotoryczne – kopiowanie przez kalkę techniczną dużych konturów postaci z bajek. Rozwijanie spraw-
              ności ręki.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: wycieczka.
            Temat: Gdzie mieszka książeczka?
            Cele:
              kształtowanie intelektualnego i emocjonalnego stosunku do książki jako źródła wiadomości i przeżyć
              oznanie działalności biblioteki
              p
              ozwijanie twórczego myślenia
              r
              u
              trwalanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola oraz uświadomienie
              konieczności bezwzględnego ich przestrzegania
              uczenie śmiałości i otwartości w kontaktach z innymi.
                 Pomoce: tekst opowiadania Maciejki Mazan Biblioteka.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. opowiada.



                  Biblioteka

                 – Czy wiecie, co to jest biblioteka?
                 – Wiem! – powiedziała Amelka . – Biblioteka jest jak lotnisko .
                 Dzieci się roześmiały, bo przecież wiadomo, że biblioteka to takie miejsce, w którym można wypożyczać książki .
              Ale Amelka wcale się nie przejęła, tylko wyjaśniła:
                 – Biblioteka jest jak lotnisko, bo kiedy do niej pójdę, mogę znaleźć się wszędzie! Jeśli wypożyczę książkę o dalekich
              krajach, to jest tak, jakbym poleciała samolotem do dalekich krajów, a jak o morzu – to tak, jakbym przeniosła się nad
              morze .
                 – Nieprawda! – zawołał Marek . – Biblioteka jest jak kosmodrom, czyli takie lotnisko dla rakiet, bo jak czytam książkę
              o kosmosie, to jakbym poleciał w kosmos!
                 – A jak czytam książkę o dawnych czasach, to tak, jakbym przeniosła się w dawne czasy! – zawołała Asia . – Czyli
              biblioteka jest jak wypożyczalnia wehikułów czasu .
                 – To w końcu co to jest biblioteka? – spytały dzieci .
                 – To proste – powiedziała pani . – Biblioteka to lotnisko skrzyżowane z kosmodromem, wypożyczalnią wehikułów czasu,
              latających dywanów i… i…
                 No właśnie, czym jeszcze? Czy wiecie?
                                                                                              Maciejka Mazan


            2.  Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania przygotowująca do wycieczki. Przykładowe pytania:
              –   Po co chodzimy do biblioteki?
              –   Dlaczego Amelce biblioteka kojarzyła się z lotniskiem?
              –   Co ma wspólnego biblioteka z wehikułem czasu?
              –   Kto czyta wam najczęściej książki?
   198   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208