Page 208 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 208

206  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          Piątek    temat:  Moja książeczka.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Jesteśmy aktorami” – odgrywanie scenek z ulubionych bajek. Zabawa
          „Co będzie następne?” – ćwiczenie logicznego myślenia. Ćwiczenia poranne: Zestaw VII. Porządkowanie sali – segrego-
          wanie zabawek. Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 1, 5, 12

          Zajęcia główne:   ▶  Zajęcia plastyczne – moja książeczka. Tworzenie twórczego opowiadania inspirowanego
          wierszem Iwony Rup Domek z piernika. Rozmowa „Jak zbudowana jest książka?” – utrwalanie wiadomości o budowie
          książki. Projektowanie książki – malowanie ilustracji do wymyślonego przez siebie opowiadania. Nadawanie tytułu
          opowiadaniom – próby samodzielnego redagowania krótkich tekstów oraz wyrażania przeżyć w formie plastycznej
          w powiązaniu z treścią własnego dzieła.
            obszary z podstawy programowej: IV 1, 2, 3, 7, 8, 19

          Zajęcia w ogrodzie: „Kto odwiedził nasz ogród?” – obserwowanie tropów zwierząt na śniegu. Zabawa „Co słyszysz?” –
          słuchanie i nazywanie dźwięków z otoczenia. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Zwierzęta na spacer i do domku”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 7, 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Jesteśmy aktorami”. Wykorzystując dowolne rekwizyty, dzieci odgrywają scenki z ulubionych bajek. Rozwijanie
            swobodnej ekspresji twórczej.
             x Zabawa „Co będzie następne?” – układanie patyczków (lub kredek ołówkowych) według wzoru narysowanego przez N.
            na arkuszu lub planszy. Ćwiczenie logicznego myślenia.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Porządkowanie sali – segregowanie zabawek i odkładanie ich na wyznaczone miejsca. Wdrażanie do zachowania
            porządku, klasyfikowanie przedmiotów według określonego kryterium.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Moja książeczka.
          Cele:
            róby samodzielnego redagowania krótkich tekstów
            p
            p
            róby wyrażania przeżyć w formie plastycznej w powiązaniu z treścią własnego dzieła
            trwalanie wiadomości o budowie książki
            u
            ozwijanie wyobraźni
            r
            doskonalenie płynności ruchów ręki poprzez stosowanie techniki plastycznej (malowanie farbami plakatowymi)
            udowanie poczucia własnej wartości.
            b
               Pomoce: tekst wiersza Iwony Rup Domek z piernika, nagranie dowolnej żywej muzyki i piosenki Na bal
               z Kopciuszkiem (CD), rekwizyty (przedmioty lub ich ilustracje) z bajki Jaś i Małgosia ponumerowane z tyłu według
               kolejności wydarzeń w bajce (tyle, ile jest dzieci), kartki A4 (po trzy, cztery dla każdego dziecka), farby plakatowe,
               pędzle, ilustracje różnych domów, m.in. domu na koguciej (kurzej) nóżce, dowolne nagranie muzyki poważnej,
               odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Jedzie, jedzie wóz”. Dzieci w parach tworzą zaprzęgi i poruszają się w rytmie muzyki.
          2.  N. recytuje wiersz.
   203   204   205   206   207   208   209   210   211   212   213