Page 212 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 212

210  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia rozwijające kreatywność.
          Temat: Bajkowe bale.
          Cele:
            kształtowanie umiejętności twórczego opowiadania
            ć
            wiczenie spostrzegawczości
            w
            drażanie do inscenizowania i odgrywania ról
            kształtowanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
            czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

               Pomoce: nagranie dowolnego tańca dworskiego, np. trzeciej części IV Symfonii A­dur „Włoskiej” Felixa Mendels-
               sohna-Bartholdy’ego, chustki, obrazki przedstawiające stroje postaci z bajek lub ich elementy, np. pantofelek
               (po jednym dla każdego dziecka), pudełko, kilka kartek A4 z fragmentami konturu postaci z bajek narysowanymi
               w taki sposób, aby można było dorysować resztę postaci, arkusz szarego papieru, nożyczki, klej, kapelusz wróżki,
               różdżka, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. mówi: Zapraszam was na bal do Królestwa Bajek. Dzieci rozpoczynają swobodny taniec z chustkami w rytm
            nagrania.
          2.  Zabawa twórcza „Spotkanie bajek”. Dzieci siedzą w kole. Jedno trzyma pudełko, w którym znajdują się obrazki ze stro-
            jami bajkowych postaci lub ich elementami. N. mówi: Teraz jest okres karnawałowych zabaw. Dzisiaj na balu spotkały
            się postacie z bajek. Zgadnijcie jakie. Dzieci kolejno wyjmują z pudełka obrazki. Mówią, do jakiej postaci należy przed-
            stawiony tam strój i z jakiej jest ona bajki, a później opowiadają, co się jej przydarzyło. Zastanawiają się, gdzie dzisiaj
            mogłyby się spotkać postacie z bajek. N. naprowadza je na odpowiedź, że na balu karnawałowym.
          3.  Aktywność plastyczna „Bajkowy bal”. Dzieci podzielone na zespoły losują kartki z fragmentami konturu postaci z bajek.
            Dorysowują kredkami elementy postaci i stroju, wycinają sylwetkę po obrysie, a następnie przyklejają wszystkie sylwet-
            ki na dużym arkuszu szarego papieru. Powstaje praca przedstawiająca postacie z bajek na balu.
          4.  Zagadki słowno-ruchowe „Kim będę na balu?”. Dzieci siedzą w grupie. Jedno z nich zostaje wróżką – wkłada kapelusz
            wróżki i z różdżką w ręce spaceruje między dziećmi w rytm muzyki. Dotyka różdżką ramienia wybranego dziecka,
            które wstaje i ruchem ilustruje postać z bajki, za jaką chciałoby się przebrać na przedszkolny bal. Pozostałe dzieci
            zgadują,o jaką postać chodzi.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Ćwiczenia rozgrzewające – dzieci biegają gęsiego, aby wydeptać duży krąg wokół ulepionego wcześniej bałwana. Posze-
            rzanie pojemności płuc.
             x „Kto u nas gości?” – obserwacja ptaków przy karmniku, rozpoznawanie i nazywanie gatunków ptaków. Rozwijanie
            zainteresowania przyrodą.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Bieg slalomem między drzewkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




          Środa    temat:  Maska karnawałowa.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa z chustą animacyjną „Rekin”. Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII. Układa-
          nie puzzli. Wykonanie ćwiczenia z KP2 – ćwiczenia w liczeniu, porównywanie liczebności zbiorów, utrwalenie pojęcia
          tyle samo. Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 12, 15
   207   208   209   210   211   212   213   214   215   216   217