Page 215 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 215

TYDZIEŃ 18  •  Karnawałowe stroje  •  213


            Czwartek    temat:  Bal baloników.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa dydaktyczna „Pociągi” – ustalanie równoliczności. Ćwiczenia poranne:
            Zestaw VIII. „Przedszkolny koncert” – śpiewanie znanych piosenek z akompaniamentem prostych instrumentów. Ćwiczenia
            oddechowe. Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 7, 15

            Zajęcia główne:   ▶  Zajęcia matematyczne – bal baloników. Wysłuchanie wiersza Maciejki Mazan Balonik. Ćwiczenia
            matematyczne z wykorzystaniem elementów dekoracyjnych – doskonalenie umiejętności stosowania liczebników porząd-
            kowych, ustalanie równoliczności zbiorów, ćwiczenie orientacji przestrzennej, mierzenie za pomocą wspólnej miary. Wspólne
            dekorowanie sali – stosowanie określeń opisujących stosunki przestrzenne: wyżej – niżej, w lewo – w prawo, na górze –
            na dole. Zabawa ruchowa „Balonik”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 2, 3, 8; 12, 13, 14, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Rzeźbienie ze śniegu bajkowych postaci. Zabawa ruchowa rzutna „Kto dalej rzuci?”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 8

            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa dydaktyczna „Pociągi”. Dzieci budują pociąg towarowy z podanej liczby klocków, a następnie z takiej samej liczby
              klocków budują pociąg pasażerski. Na zakończenie porównują pociągi. Ustalanie równoliczności.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x „Przedszkolny koncert”– śpiewanie znanych piosenek przy akompaniamencie wykonanych przez siebie własnoręcznie
              instrumentów. Rozwijanie wrażliwości muzycznej i kształtowanie poczucia rytmu.
              x Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie na chustkę trzymaną nad skierowaną w górę twarzą, próby utrzymania jej jak naj-
              dłużej w powietrzu. Regulowanie siły i długości wydechu.
              x Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Bal baloników.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności stosowania liczebników porządkowych
              u
              stalanie równoliczności zbiorów
              ć
              wiczenie orientacji przestrzennej
              mierzenie za pomocą wspólnej miary
              r
              ozwijanie wyobraźni przestrzennej.
                 Pomoce: tekst wiersza Maciejki Mazan Balonik, ilustracje udekorowanych sal balowych, balony, serpentyny, klej
                 żelowy z brokatem, sznurek.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. recytuje wiersz.


                  Balonik


              Balonik ma okrągły brzuszek,    Fru! I już nie ma balonika!

              ale leciutki jest jak puszek .  Balonik wśród obłoczków znika!
              A że jest taki leciuteńki,      Więc baloniki mają sznurki –

              od razu ulatuje z ręki .        żeby nie uciekały w chmurki .
                                                                         Maciejka Mazan
   210   211   212   213   214   215   216   217   218   219   220