Page 213 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 213

TYDZIEŃ 18  •  Karnawałowe stroje  •  211



            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia plastyczne – maska karnawałowa. Oglądanie ilustracji przedstawiających weneckie
            i brazylij skie maski karnawałowe – wzbogacanie wiadomości na temat zwyczajów karnawałowych. Projektowanie własnych
            masek z wykorzystaniem szablonu. Zabawa dydaktyczna „Prezentacje” – przedstawianie ruchem i dźwiękiem postaci
            odpowiadającej własnemu przebraniu. Zabawa ruchowa „Kto z kim zatańczy”.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – karnawa-
            łowy strój wyczarowany z chustki. Zabawy rytmiczne.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 1, 5; IV 1, 2, 7

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Zmarznięte wróbelki” – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zabawy z wykorzy-
            staniem sprzętu terenowego. Zabawa ruchowa skoczna „Wskocz w kałużę”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa z chustą animacyjną „Rekin”. Dzieci trzymają za brzegi chusty, unoszą ją do góry i opuszczają na dół. Kilkoro chętnych
              dzieci wchodzi pod chustę. Na hasło rekin dzieci gwałtownie opuszczają chustę. Dziecko, które nie zdąży spod niej wybiec, zo-
              staje złowionym rekinem i odchodzi na bok. Budowanie odporności emocjonalnej, wdrażanie do przestrzegania reguł zabawy.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Układanie puzzli. Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej.
              x Wykonanie ćwiczenia z KP2, k. 36.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Maska karnawałowa.
            Cele:
              wzbogacanie wiadomości na temat zwyczajów karnawałowych
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie umiejętności projektowania i wykonywania prac plastycznych
              doskonalenie sprawności manualnej.

                 Pomoce: ilustracje przedstawiające weneckie i brazylijskie maski karnawałowe, stożki z białego brystolu, szablony masek,
                 nożyczki, materiały plastyczne do ozdoby masek (brokat, papier kolorowy, cekiny, krepina), klej, nożyczki, gumka
                 do ubiorów pocięta na kawałki długości 2/3 obwodu głowy dziecka (tyle, ile jest dzieci), dowolne nagranie do tańca.

            Przebieg zajęć:
            1.  Oglądanie ilustracji przedstawiających weneckie i brazylijskie maski karnawałowe. Opowiadanie N. o zwyczajach karna-
              wałowych.
            2.  Projektowanie własnych masek przez dzieci. Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
                 x rozdanie dzieciom stożków na czapki i szablonów masek
                 x ozdobienie masek i czapek według własnego projektu dzieci
                 x przywiązanie gumki po obu stronach maski i czapki.
            3.  Sprzątanie po zakończonej pracy.
            4.  Zabawa dydaktyczna „Prezentacje”. Każde dziecko kolejno prezentuje się kolegom/koleżankom w swojej masce i czapce.
              Próbuje przedstawić ruchem i dźwiękiem scenkę przedstawiającą postać odpowiadającą własnemu przebraniu.
            5.  Zabawa ruchowa „Kto z kim zatańczy”. Dzieci siedzą w kole. N. kolejno wywołuje na środek dzieci i dobiera je w pary
              według określonego klucza, np. Zapraszam na środek postacie, które mają czułki lub Zapraszam postacie, które mają
              na swojej masce kolor żółty. Po wywołaniu wszystkich dzieci rozpoczynają się tańce przy muzyce.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Karnawałowy strój wyczarowany z chustki.
   208   209   210   211   212   213   214   215   216   217   218