Page 214 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 214

212  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Cele:
            r
            ozwijanie twórczej ekspresji ruchowej
            r
            eagowanie na sygnał dźwiękowy
            r
            ozwijanie pomysłowości i wyobraźni
            wrażliwianie na słuchaną muzykę.
            u
               Pomoce: nagranie dowolnej muzyki tanecznej (np.: samby, walca wiedeńskiego), duże chusty (ewentualnie apaszki,
               szale, pareo) o wymiarach 80 cm x 80 cm lub większe (po jednej dla każdego dziecka i dla N.), laska lub kijek,
               tamburyn, trójkąt, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  „Zagadki na dobry początek”. N. (z chustką na głowie zawiązaną pod brodą i laską w ręce) pyta dzieci: Kogo przypo­
            minam wam w tej chustce? Z kim wam się kojarzę?. (Dla wzmocnienia efektu może przejść się powoli o lasce, zgarbiony
            jak Baba-Jaga). Odpowiedzi mogą być różne, a jeżeli dzieci nie wiedzą, N. może naprowadzić je na właściwy trop.
            Następnie N. zarzuca chustkę jak pelerynę, przechadza się i kłania po królewsku. Dzieci powinny odgadnąć, że chodzi
            o królową, księżniczkę, damę itp. N. wyjaśnia, że za pomocą jednej chustki można wyczarować wiele strojów różnych
            postaci. Takie czary bardzo się przydają w karnawale, gdy czasem trzeba wymyślić przebranie „z niczego”.
          2.  Zabawa „Zaczaruję chustkę”. N. rozdaje dzieciom chustki i pozwala im przez jakiś czas się nimi bawić, jak dyktuje im
            wyobraźnia. Następnie pokazuje im, w jaki sposób przy użyciu chustki można przedstawiać różne przedmioty i czynności,
            a dzieci naśladują jego ruchy.
            Wyczarowuje przykładowo:
               x kierownicę samochodu – dzieci łapią oburącz za chustkę zrolowaną i złożoną „na zakładkę”
               x zaprzęg – jedno dziecko ma chustkę przełożoną pod pachami niczym lejce, a drugie dziecko trzyma w dłoniach jej
               końce, jakby powoziło
               x skrzydła motyla – dzieci zarzucają chustki na ramiona, a końce trzymają w dłoniach z uniesionymi i rozpostartymi
               rękami
               x tańcząca chmurka – dzieci machają chustami nad głowami.
            Jeśli dzieci będą miały dużo własnych pomysłów, N. może podpowiedzieć im sposób ich pokazania i pomóc w zapre-
            zentowaniu ich reszcie grupy.
          3.  Zabawa „Motylki, chmurki i samochody”. N. umawia się z dziećmi, że na ustalony sygnał wykorzystają chustkę, by za-
            mie nić się w:
               x motylki – tryl na trójkącie
               x chmurki – pojedyncze dźwięki trójkąta
               x samochody – rytmiczne potrząsanie tamburynem.
            Poszczególne sygnały powinny powtórzyć się co najmniej dwa, trzy razy. N. może też wprowadzić więcej sygnałów
            i przypisanych do nich „figur”.
          4.  Zabawa „Kim ja jestem? Zgadnij sam”. Dzieci siedzą w kole. Chętne dziecko wchodzi do środka i recytuje wraz z całą
            grupą rymowane pytanie: Czarodziejską chustę mam! Kim ja jestem? Zgadnij sam! Po czym, wykorzystując chustkę,
            przedstawia wybraną przez siebie postać, a pozostałe dzieci próbują zgadnąć, kto to. (Pierwszym pokazującym może
            być N.). Mogą to być zwierzątka, bohaterowie bajek. Przykładowe postacie:
               x ślimak – dziecko przykrywa się chustką i powoli wysuwa spod niej różki-palce
               x piesek – dziecko układa na podłodze chustkę, kilkakrotnie nią się okręca i kładzie się na niej jak na kocyku, zwinięte
               w rogalik
               x kot – dziecko układa na podłodze chustkę i naśladuje myjącego się kotka, może mruczeć.
          5.  Improwizacja ruchowa do muzyki. Na zakończenie zajęć N. proponuje, aby każde dziecko wymyśliło jakiś element
            stroju z chusty (np.: pelerynę, spódniczkę, skrzydła), wyczarowało go z chusty i zatańczyło na balu przebierańców
            do muzyki.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Zmarznięte wróbelki” – wskakiwanie obunóż do narysowanych na śniegu kółek-gniazdek i wyskakiwanie
            z nich. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Wskocz w kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   209   210   211   212   213   214   215   216   217   218   219