Page 219 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 219

TYDZIEŃ 19  •  Prezenty dla babci i dziadka  •  217



            Cele:
              wzmacnianie więzi rodzinnych
              kształtowanie postawy szacunku dla osób starszych
              doskonalenie umiejętności słuchania tekstów literackich
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat.

                 Pomoce: tekst opowiadania Maciejki Mazan Superbabcia i superdziadek, zdjęcia rodzinne przyniesione przez
                 dzieci, chusteczka, kartki A4 z narysowanymi konturami dwóch twarzy (po jednej dla każdego dziecka), kredki,
                 kolorowe paski z tekturki do wykonania ramek, klej.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. prezentuje opowiadanie.



                  Superbabcia i superdziadek
                 Dziś w przedszkolu mówiliśmy o superbohaterach . O tym, że mają supermoce: jedni potrafią chodzić po ścianach
              jak pająki, inni słyszą każdy dźwięk albo są tak silni, że mogą podnieść samochód .
                 A Ania powiedziała:
                 – Uważam, że moja babcia i dziadek są superbohaterami!
                 Nie uwierzyliśmy jej . Dziadek miałby chodzić po ścianie jak pająk?
                 Ale Ania wyjaśniła:
                 – Babcia jest bardzo mądra . Wie więcej niż internet! Zawsze mogę ją o wszystko spytać . Potrafi wyleczyć każdą moją
              chorobę i lubi się ze mną bawić! A dziadek umie reperować moje zabawki tak, że są jeszcze ładniejsze . Ostatnio zbudował
              śliczny karmnik dla ptaków . I robi świetne kanapki z ogórkiem! I oboje mają dla mnie czas . Kiedy u nich jestem, zawsze
              mam dobry humor, nawet jeśli przedtem było mi smutno . Czy to nie jest supermoc?
                 – To nie jest supermoc! – krzyknął Krzysiek . – Supermoc jest wtedy, jak na przykład strzelasz takimi promieniami –
              ziu! ziu! – i coś niszczysz .
                 – Superbohaterowie nie niszczą, tylko pomagają! Dokładnie tak, jak dziadek i babcia! – obraziła się Ania .
                 I wszyscy zaczęliśmy rozmawiać, bo każdy miał coś do powiedzenia o dziadku i babci .
                 Nie wiadomo, jak by się to skończyło, gdyby po Anię nie przyszli właśnie babcia i dziadek .
                 – O, jak wesoło – powiedziała babcia . – Co robicie?
                 – Dyskutujemy o superbohaterach – wysapał Krzysiek, cały czerwony .
                 – Lubicie superbohaterów? – spytał dziadek . – To przyjdźcie do nas jutro, jeśli rodzice wam pozwolą .
                 – Pobawimy się w superbohaterów – dodała babcia .
                 – A potem pokażę wam teatrzyk cieni, który zrobiłem dla Ani – obiecał dziadek . – Lubicie kanapki z ogórkiem?
                 I nie wiadomo kiedy przestaliśmy być na siebie źli i zrobiło nam się wesoło .
                 – A nie mówiłam? – powiedziała Ania .
                 Musimy zaraz odwiedzić swoich dziadków i babcie i sprawdzić, czy też mają takie supermoce . Bo jeśli tak, no to…
              Mamy własnych, najwłaśniejszych superbohaterów!!!
                                                                                              Maciejka Mazan



            2.  Rozmowa na temat treści opowiadania. Przykładowe pytania:
              –   Kto to jest superbohater?
              –   Kto był dla Ani superbohaterem? Dlaczego?
              –   Kto jest dla was superbohaterem?
              –   Co lubicie robić razem z babcią lub z dziadkiem?
            3.  „Moja  rodzina”  –  oglądanie rodzinnych  zdjęć przyniesionych  przez  dzieci.  Określanie  stosunków  rodzinnych
              poprzez wypowiedzi: Mama mojej mamy i mama mojego taty to moja…, Tata mojej mamy i tata mojego taty to mój…,
              Ja jestem ich… Podanie imion babć i dziadków dzieci.
            4.  Zabawa ruchowa „Mam chusteczkę haftowaną”. Jedno dziecko bierze chusteczkę i wchodzi do środka koła. Pozostałe
              dzieci poruszają się po obwodzie koła, śpiewając piosenkę:

              Mam chusteczkę haftowaną, co ma cztery rogi,
              Kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi.    (dziecko w środku prezentuje chusteczkę)
              Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuję,     (dziecko wskazuje na kolegów i koleżanki, machając w ich kierunku
                                                      chusteczką)
              A chusteczkę haftowaną tobie podaruję.    (dziecko podchodzi do wybranej osoby i wręcza jej chusteczkę)
              Teraz to wybrane dziecko wchodzi do środka koła.
   214   215   216   217   218   219   220   221   222   223   224