Page 223 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 223

TYDZIEŃ 19  •  Prezenty dla babci i dziadka  •  221



            Cele:
              p
              róby różnicowania natężenia dźwięku
              r
              ozwijanie aparatu głosowego
              r
              eagowanie na sygnał dźwiękowy
              ozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
              r
                 Pomoce: nagranie piosenki Święto babci i dziadka w wersji ze słowami oraz instrumentalnej (CD), nagranie
                 z dowolną muzyką nastrojową, bębenek, chusta dla każdego dziecka (można ją zastąpić kawałkiem krepiny wiel-
                 kości kartki A4), szarfy w trzech kolo rach (po jednej dla każdego dziecka), krążki lub hula-hoop w tych samych
                 kolorach (po jednym na dwoje dzieci), odtwarzacz CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza dzieci do wysłuchania piosenki.


                  Święto babci i dziadka                                      słowa i muzyka: Joanna Tylek-Bernat






                                                   -
                  1. Dzi -  siaj  ba -  bcia  wi -  to swo je ma,  Wi c  Ci,  ba -  bciu,  sercemoje dam
                                                                                             -
                                                                                       -

                   I   la  -  ur -  k ,  iczerwony kwiat.      yj,  ba -  bu - niu,  zdro wa namsto  lat!
                                            -
                                               -
                                                                                      -

                                               -
                                                                                    -
                                           -
                  I    la -  ur -  k ,  i czer wo ny  kwiat.  yj,   ba -  bu - niu,  zdro wa namsto  lat!
              1 .   Dzisiaj babcia święto swoje ma,   2 .   Dam Ci, dziadku, rączki moje dwie,
                Więc Ci, babciu, serce moje dam       A Ty mocno złap i trzymaj je .
                I laurkę, i czerwony kwiat .          I laurkę, i czerwony kwiat .
                Żyj, babuniu, zdrowa nam sto lat!     Żyj, dziadziuniu, zdrowy nam sto lat!
                I laurkę, i czerwony kwiat .          I laurkę, i czerwony kwiat .
                Żyj, babuniu, zdrowa nam sto lat!     Żyj, dziadziuniu, zdrowy nam sto lat!


            2.  Rozmowa z dziećmi na temat piosenki. Przykładowe pytania:
              –   Kto obchodzi święto?
              –   Co dostała babcia?
              –   Jaki prezent otrzymał dziadek?
              –   Jakie to święto, kiedy babcia i dziadek dostają prezenty?
            3.  Zabawa „Jaki to prezent?” (tzw. głuchy telefon). Dzieci siadają w kole. N. mówi siedzącemu najbliżej dziecku nazwę
              prezentu, jaki dostali babcia lub dziadek. Dzieci kolejno przekazują sobie wyraz szeptem do ucha. Ostatnie w kolejności
              dziecko głośno wymawia usłyszany wyraz. N. potwierdza, czy to faktycznie był taki prezent.
            4.  Zabawa „Kwiaty dla babci i dziadka”. N. rozdaje dzieciom szarfy, na podłodze rozkłada krążki (lub hula-hoop). Dzieci
              będą płatkami, a krążki – środkami kwiatków. Dzieci-płatki tańczą do muzyki, omijając środki kwiatków. Na przerwę
              w muzyce dzieci-płatki ustawiają się dookoła krążków zgodnie z kolorem swoich szarf – czerwone płatki tworzą kwia-
              tek wokół czerwonego kółeczka itp.
              Inna wersja zabawy: dzieci-płatki tańczą bez szarf. Kiedy N. przerywa muzykę, uderza tyle razy w bębenek, ile dzieci-płatków
              ma się ustawić dookoła środka kwiatka. Zabawę należy powtórzyć kilka razy, za każdym razem zmieniając liczbę uderzeń.
            5.  Nauka piosenki metodą słuchową. N. śpiewa piosenkę fragmentami, dzieci powtarzają. Dzieci śpiewają piosenkę (lub
              tylko refren) raz cicho, raz głośno, a N. dyryguje, pokazując im dłońmi, jakie powinno być natężenie dźwięku – zbliżanie
              dłoni przez N. sygnalizuje ściszanie (złączone dłonie N. oznaczają ciszę), z kolei oddalanie dłoni sygnalizuje coraz
              głośniejszy śpiew. Później dyrygentem może zostać także chętne dziecko.
            6.  Zabawa „Wyczaruję kwiat dla dziadków”. N. rozdaje dzieciom chusty w różnych kolorach. Dzieci chowają chusty w dłoniach
              i przy dźwiękach nastrojowej muzyki powoli otwierają dłonie, wyczarowując w ten sposób z chust kwiatki dla babci i dziadka.
            7.  Taniec z chustami. Improwizacja ruchowa do instrumentalnej wersji piosenki Święto babci i dziadka.
   218   219   220   221   222   223   224   225   226   227   228