Page 226 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 226

224  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          Piątek    temat:  Laurka dla babci i dziadka.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Gra w kręgle – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ćwiczenia poranne:
          Zestaw IX. Zabawa dydaktyczna „Narysuj mojego dziadka” – rysowanie w parach pod dyktando. Zabawa ruchowa skoczna
          „Skoczki”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5

          Zajęcia główne:   ▶  Zajęcia plastyczne – laurka dla babci i dziadka. Rozmowa nawiązująca do Dnia Babci i Dnia
          Dziadka. „Czego możemy życzyć naszym dziadkom?” – wspólne redagowanie życzeń dla dziadków oraz rozmowa
          o właściwych sposobach pakowania i wręczania upominków. Wykonanie laurki dla dziadków według wzoru – KA.
          Wręczenie upominków dziadkom podczas uroczystości i słodki poczęstunek w postaci własnoręcznie upieczonej szarlotki –
          kształtowanie uczucia radości z możliwości obdarowywania innych.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7; II 4, 6, 9; III 1, 2, 4, 5; IV 2, 8

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Berek drewniany”. Zabawa śnieżkami „Kto dalej rzuci?”. Zabawa ruchowa orientacyjno-
          -porządkowa „Zwierzęta na spacer i do domku”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5

          I Aktywność poranna i popołudniowa


          Zadania poranne
             x Gra w kręgle – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa dydaktyczna „Narysuj mojego dziadka” – rysowanie w parach pod dyktando. Jedno dziecko trzyma fotografię
            swojego dziadka i opisuje jego wygląd. Zadaniem drugiego dziecka jest narysowanie postaci dziadka pod dyktando.
            Następnie dzieci porównują rysunek ze zdjęciem. (W wersji łatwiejszej dzieci opisują postać ustnie, bez rysowania,
            i zgadują, czyjego dziadka dotyczy opis). Kształtowanie zdolności korzystania z posiadanej wiedzy o innych w trakcie
            wypowiadania się w formie rysunku.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

          II Zajęcia główne


          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Laurka dla babci i dziadka.
          Cele:
            kształtowanie uczucia radości z możliwości obdarowywania innych
            doskonalenie sprawności manualnej.

               Pomoce: cienkie kolorowe sznurki lub wstążeczki, kredki, papier kolorowy, klej, nożyczki, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa z dziećmi nawiązująca do Dnia Babci i Dnia Dziadka obchodzonych 21 i 22 stycznia.
          2.  „Czego możemy życzyć naszym dziadkom?”– wspólne redagowanie życzeń dla dziadków oraz rozmowa o właściwych
            sposobach pakowania i wręczania upominków. Zwrócenie uwagi na to, że radość innym możemy sprawić także uśmie-
            chem, miłym słowem, pomocą w codziennych czynnościach.
          3.  Wykonanie laurki dla dziadków według wzoru z KA, k. 13, 14, 15. Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych
            etapów pracy:
               x wyjęcie szablonów kwiatów (KA, k. 15)
               x kolorowanie kwiatów kredkami lub wyklejanie ich papierem kolorowym
               x przywiązywanie sznureczkami kwiatków do karty z wiązanką liści (KA, k. 13, 14), tak aby powstał kolorowy bukiet.
          4.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
          5.  Wręczenie upominków dziadkom podczas uroczystości przedszkolnej i słodki poczęstunek w postaci własnoręcznie
            upieczonej szarlotki.
   221   222   223   224   225   226   227   228   229   230   231