Page 221 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 221

TYDZIEŃ 19  •  Prezenty dla babci i dziadka  •  219



            Cele:
              k
              ultywowanie tradycji rodzinnych
              p
              oznanie tradycyjnych zabaw
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się o sprawach ważnych dla dziecka
              ozwijanie ekspresji ruchowej (ilustrowanie ruchem tekstów piosenek)
              r
              worzenie atmosfery przyjemnej zabawy.
              t
                 Pomoce: płaska gumka (jak do ubrania) o długości 4–5 m, taśma malarska, kapsle od butelek (tyle, ile jest dzieci).

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawy moich dziadków – przedstawienie przez dzieci wyników wywiadów z babciami i dziadkami na temat ich zabaw
              w dzieciństwie.
            2.  „Bawmy się wesoło!” – zapoznanie z regułami i przebiegiem wybranych zabaw z dawnych czasów i przeprowadzenie
              tych zabaw. Przykładowe zabawy:
                 x „Gra w gumę”. Dwoje dzieci staje naprzeciwko siebie w gumie założonej na nogi na wysokości kostek. Trzecie dziecko
                 skacze przez gumę na różne sposoby aż do skuchy, czyli nadepnięcia na gumę. Na początek najlepiej ograniczyć się
                 do najprostszych skoków.
                 x „Kapsle”. N. wykleja na podłodze taśmą malarską wijący się tor, zaznaczając linię startu i mety. Każdy kapsel wypełnia
                 od środka cienką warstwą plasteliny w innym kolorze. Gracze wybierają lub losują kapsle i ustawiają je na starcie jeden
                 obok drugiego wierzchnią stroną na spód. Na hasło start zaczynają na zmianę przesuwać je do przodu w kierunku
                 mety pstryknięciami w bok kapsla. Kapsel nie może wypaść poza tor – oznacza to utratę kolejki. Wygrywa gracz,
                 którego kapsel pierwszy przekroczy linię mety.
                 x „Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy!”. N. jest Babą-Jagą – staje twarzą do ściany i tyłem do dzieci, które ustawiają się
                 w gromadce pod przeciwległą ścianą (odległość powinna być dosyć duża). Baba-Jaga recytuje wyliczankę: Raz, dwa,
                 trzy, Baba­Jaga patrzy!, a dzieci w tym czasie biegną w jej stronę. Wraz z końcem wyliczanki Baba-Jaga szybko
                 odwraca się i patrzy na dzieci, które natychmiast nieruchomieją. Które z dzieci się poruszy, wraca pod ścianę.
                 Dzieci stoją nieruchomo, dopóki Baba-Jaga się nie odwróci i nie zacznie recytacji jeszcze raz. Zabawa kończy się, gdy
                 któreś dziecko dotrze do Baby-Jagi.
            3.  Zabawa w kalambury. Dzieci w parach ustalają, jaką grę lub zabawę przedstawią. Jedno dziecko przygotowuje hasło
              do zabawy, a drugie (lub oboje razem) odgrywają ilustrującą je scenkę. Pozostałe dzieci odgadują nazwę zabawy.
            4.  Podziękowanie za wspólną zabawę. Zachęcenie do kontynuacji gier w wolnym czasie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa naszych dziadków „Serso”. Dzieci grają w parach. Jedno dziecko rzuca niewielkie kółko (małą obręcz gimnastycz-
              ną), czyli serso, na kijek (laskę gimnastyczną) trzymany przez drugie dziecko, po czym następuje zmiana ról. W wersji
              uproszczonej dzieci mogą rzucać kółkami na kijek wbity pionowo w śnieg. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
              x Zabawa ruchowa bieżna „Bieg slalomem między drzewkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            Środa    temat:  Gra w klasy.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Kółko graniaste” – poznanie tradycyjnych zabaw, rozwijanie pamięci
            ruchowej. Wykonanie ćwiczenia z KP2 – rozwijanie spostrzegawczości. Ćwiczenia poranne: Zestaw IX. Aktywność
            plastyczna – lepienie z masy solnej broszki dla babci i przycisku do papieru dla dziadka. Dekorowanie pracy, rzeźbienie
            wzorów rylcem. Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 1; IV 8, 9, 11, 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – gra w klasy. Omówienie zasad gry. Wyklejenie szablonu do gry. Wspólna
            gra z przestrzeganiem reguł – poznawanie tradycyjnych zabaw, doskonalenie umiejętności liczenia, doskonalenie liczenia
   216   217   218   219   220   221   222   223   224   225   226