Page 225 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 225

TYDZIEŃ 19  •  Prezenty dla babci i dziadka  •  223



            Cele:
              zwrócenie uwagi na potrzeby, pragnienia innych oraz na radość ze sprawiania im przyjemności
              r
              ozwijanie sprawności analizy i syntezy myślowej
              n
              auka dekodowania informacji
              doskonalenie umiejętności liczenia
              w
              drażanie do uważnego wykonywania zadań zgodnie z instrukcją
              czerpanie radości i satysfakcji ze wspólnego działania.
                 Pomoce: tekst wiersza Iwony Rup Szarlotka, przepis na szarlotkę, fartuszki i chusteczki ochronne na głowy
                 (dla każdego dziecka), produkty oraz akcesoria do pieczenia szarlotki, trzy duże arkusze papieru, pisak, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. recytuje wiersz.


                  Szarlotka

              [  1  ]    Moja babcia Klementyna,   [ 3 ]   Mąka, jajka, margaryna,   [ 5 ]   Przez godzinę potem ciasto
                 to osoba jest kochana,          proszek do pieczenia damy,     w piekarniku się upiecze .
                 piekła ze mną dziś szarlotkę    potem jeszcze trochę cukru,    To jest przepis na szarlotkę!
                 więc pachniało już od rana .    wszystko razem zagniatamy .    Czy już dobrze wszystko wiecie?

              [ 2 ]   My kucharki dwie jesteśmy,   [ 4 ]   Układamy to na blaszce,   [ 6 ]   Razem z babcią Klementyną
                 na pieczeniu ciast się znamy,   potem jabłka pokroimy,         często sobie tak pieczemy,
                 bardzo dobry i łatwiutki        a na górze drugą warstwę       zajadamy je ze smakiem,
                 na szarlotkę przepis mamy .     ciasta równo położymy .        gdy do stołu zasiądziemy .
                                                                                                     Iwona Rup


            2.  Rozmowa na temat wiersza. Przykładowe pytania:
              –   Z kim dziewczynka piekła szarlotkę?
              –   Z czego robi się ciasto na szarlotkę?
              –   Dlaczego lubimy przebywać z babcią?
            3.  Zajęcia kulinarne „Pieczemy szarlotkę dla babci i dziadka”. N. zapisuje na trzech dużych arkuszach papieru hasła:
              „Co nam będzie potrzebne?”, „Jakie produkty będą nam potrzebne?” i „Przepis na szarlotkę”. Pod hasłami rysuje (lub
              nakleja) symbole niezbędnych akcesoriów (np.: wałek, blacha) i produktów (np.: mąka, cukier, jajka). Dzieci wyszukują
              wśród wyłożonych naczyń, przyrządów i produktów potrzebne do pieczenia szarlotki na podstawie symboli z dwóch
              pierwszych plakatów. Następnie wspólnie odczytują symbolicznie zapisany przepis. Realizując pierwszą część zajęć
              kulinarnych, N. może wykorzystać ilustrację w KP2, k. 38. Dzieci wykonują ćwiczenie.
              Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
                 x umycie rąk
                 x włożenie fartuszków i chusteczek
                 x podział zadań: starcie jabłek, wyrobienie ciasta, smarowanie blachy, układanie warstw
                 x upieczenie i wystudzenie ciasta.
            4.  Wspólne sprzątanie sali.
            5.  Przygotowanie zaproszeń dla babć i dziadków na uroczystość.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa w chowanego „Raz, dwa, trzy kryjesz ty!”. Dzieci wybierają szukającego za pomocą wyliczanki: Raz, dwa, trzy
              kryjesz ty!. Wskazane dziecko zasłania oczy i wolno odlicza do dziesięciu (ewentualnie z pomocą N.), a pozostałe
              dzieci się chowają na wyznaczonym terenie. Kiedy liczenie dobiegnie końca, kryjący odsłania oczy i woła: Szukam!,
              po czym stara się odnaleźć ukryte dzieci. Wygrywa osoba, która zostanie znaleziona najpóźniej. Poznanie tradycyjnych
              zabaw, wdrażanie do przestrzegania reguł gry, tworzenie atmosfery dobrej zabawy.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Zwierzęta na spacer i  do domku” (zob. Zestawy gier i  zabaw
              ruchowych).
   220   221   222   223   224   225   226   227   228   229   230