Page 229 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 229

TYDZIEŃ 20  •  Czyj to dom?  •  227


            Wtorek    temat:  Nasi sąsiedzi.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Wysłuchanie opowiadania dotyczącego relacji sąsiedzkich. Wyjaśnienie pojęcia
            sąsiad, zwrócenie uwagi na radość płynącą z wzajemnej życzliwości w kontaktach sąsiedzkich oraz ze wspólnej, zgodnej
            zabawy. „Domek Marcinka” – wyklejanie z papieru kolorowego. Ilustrowanie treści opowiadania. Ćwiczenia poranne:
            Zestaw X. Wykonanie ćwiczenia z KP2. Zabawa ortofoniczna „Maszyny na budowie”. Zabawa ruchowa na czworakach
            „Zabawa kotów piłkami”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 1, 8; IV 2, 8, 18

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem filmu przyrodniczego o ptasich gniazdach – nasi
            sąsiedzi. Oglądanie filmu. Rozmowa nawiązująca do treści filmu. Zabawa ortofoniczna „Wróblowe ćwierkanie”. Zabawa
            dydaktyczna „Mam sąsiada” – wzbogacanie wiedzy na temat środowiska społeczno-przyrodniczego.  ▶  2. Zajęcia
            ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw V.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 2, 18

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacje przyrodnicze „Kto mieszka w naszym ogrodzie?” – szukanie ptasich gniazd, oglądanie
            tropów na śniegu. Zabawa ruchowa bieżna „Bieg slalomem między drzewkami”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Wysłuchanie dowolnego utworu związanego tematycznie z relacją z sąsiadami, np. opowiadania Marii Kowalewskiej
              Sąsiedzi. Wyjaśnienie pojęcia sąsiad, zwrócenie uwagi na radość płynącą z wzajemnej życzliwości w kontaktach
              sąsiedzkich oraz ze wspólnej zgodnej zabawy. Rozwijanie poczucia wspólnoty.
              x „Domek Marcinka” – wyklejanie rysunku domku wydzieranymi kawałkami papieru kolorowego. Ilustrowanie treści
              opowiadania Sąsiedzi (lub innego, zapropowanego przez N.). Kształtowanie sprawności ręki.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczenia z KP2, k. 40.
              x Zabawa ortofoniczna „Maszyny na budowie” – naśladowanie dźwięków maszyn: wrrr­wrrr, ter­ter. Ćwiczenie artyku-
              lacji spółgłosek drżących.
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Zabawa kotów piłkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem dowolnego filmu przyrodniczego o ptasich gniazdach.
            Temat: Nasi sąsiedzi.
            Cele:
              w
              drażanie do uważnego oglądania filmu
              wzbogacanie wiedzy na temat środowiska społeczno-przyrodniczego
              trwalanie rozumienia pojęcia sąsiedzi
              u
              trwalanie pojęcia para i reagowania na sygnał
              u
              ć
              wiczenie mięśni narządów mowy.
                 Pomoce: dowolny film przyrodniczy o ptasich gniazdach, duże obręcze gimnastyczne (jedna na dwoje dzieci), tamburyn.

            Przebieg zajęć:
            1.  Oglądanie filmu przyrodniczego o ptasich gniazdach.
            2.  Rozmowa nawiązująca do treści filmu. Przykładowe pytania:
              –   Z czego ptaki budowały gniazda?
              –   Gdzie budowały gniazda?
   224   225   226   227   228   229   230   231   232   233   234