Page 232 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 232

230  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          6.  Zabawa ruchowa „Gąski, gąski do domu”. Dzieci są gąskami, N. gra rolę mamy gąski, a chętne dziecko – wilka. Gąski
            i mama gąska stają na przeciwległych końcach sali, wilk stoi z boku. Uczestnicy prowadzą taki dialog:


            Mama gąska:    Gąski, gąski do domu!
            Gąski:         Boimy się!
            Mama gąska:    Czego?
            Gąski:         Wilka złego!
            Mama gąska:    A gdzie on jest?
            Gąski:         Za górami, za lasami.
            Mama gąska:    To gąski, gąski do domu!

            Gąski biegną do mamy, a wtedy wilk próbuje je złapać. Złapana gąska odchodzi na bok. Gąska upolowana jako ostatnia
            zostaje wilkiem i zabawa zaczyna się od początku.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Kto tu mieszka?
          Cele:
            ozróżnianie i nazywanie odgłosów i dźwięków
            r
            róby naśladowania różnych odgłosów i dźwięków
            p
            identyfikowanie innych po głosie
            r
            ozwijanie aparatu głosowego
            r
            eagowanie na sygnał dźwiękowy
            t
            ening cierpliwości.
             r
               Pomoce: nagranie zabawy Zające (CD), obrazki zwierząt (kaczka, koń, pszczoła, zając, pies) oraz obrazki z domami
               tych zwierząt (gniazdo, stajnia, ul, norka, buda), tamburyn, bębenek, grzechotka, drewienka, obręcze lub hula-
               -hoop (dla każdego dziecka), nieduży kawałek materiału (np. mały kocyk) o wymiarach około 120 cm x 120 cm,
               odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Dzieci siadają w kole. N. pokazuje dzieciom obrazki zwierząt i ich domów. Za każdym razem pyta: Co to za zwierzę?
            W jakim domku mieszka? Jaki dźwięk wydaje?. Dzieci naśladują głosy zwierząt.
          2.  Zabawa „Jakie to zwierzę?” N. gra na różnych instrumentach, a dzieci naśladują sposób poruszania się i głos zwierząt
            w zależności od instrumentu według wskazówek N.:
               x drewienka (tempo do biegania) – dzieci naśladują koniki (biegają)
               x tamburyn (tempo do maszerowania) – dzieci naśladują kaczuszki (chodzą, kołysząc się na boki)
               x bębenek (tempo do skakania) – dzieci naśladują zajączki (skaczą)
               x grzechotka – dzieci naśladują pszczółki (biegają i machają rękami jak skrzydełkami).
          3.  Zabawa „Zwierzęta i ich domy”. N. rozkłada obręcze (lub hula-hoop) w różnych miejscach sali i prosi dzieci, aby każde
            wybrało sobie jedną obręcz. Wyjaśnia: Zwierzątka śpią w swoich domkach (pszczółki w ulu, zajączki w norce, koniki w staj­
            ni, kaczki w gniazdku). Tak jak w poprzedniej zabawie będę grać na bębenku, drewienkach, grzechotce i tamburynie. Gdy
            zagram na instrumencie, zwierzątka wychodzą na spacer. Posłuchajcie uważnie, które zwierzątka wychodzą z domku przy
            danym instrumencie. N. gra na przemian na instrumentach. Podczas gry dzieci-zwierzątka poruszają się po sali jak
            w poprzedniej zabawie. Na przerwę w grze wracają do swoich domków (obręczy). Zabawę można powtórzyć kilka razy.
            N. może grać za parawanem, tak aby dzieci nie widziały instrumentu i kierowały się słuchem.
          4.  Zabawa „Znajdź swój domek”. N. rozmieszcza w trzech miejscach sali ilustracje domów zwierząt: ula, gniazda i stajni.
            Wybiera troje dzieci, które na chwilę odchodzą na bok, a pozostałe dzieci dzieli na trzy grupy odpowiadające zwierzę-
            tom, które zamieszkują te domki. Dzieci siadają w wyznaczonym miejscu, zasłaniają ilustrację domku i cicho naśladują
            odgłosy wydawane przez jego mieszkańców. Osoby, które nie uczestniczyły w podziale dzieci na grupy, otrzymują
            emblemat zwierzątka i muszą odnaleźć swój domek, kierując się odgłosami. Zabawę powtarzamy, zmieniając role
            dzieci i miejsca poszczególnych domków.
   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236   237