Page 234 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 234

232  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          Czwartek    temat:  Nasze osiedle.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Układanie puzzli przedstawiających różne budowle. Zgadywanie, jaka to budow-
          la i kto w niej mieszka. Ćwiczenia grafomotoryczne – rysowanie po śladzie według wzoru. Ćwiczenia poranne: Zestaw X.
          Zabawa „Droga do domu” – ćwiczenia w orientacji przestrzennej i kierunkowej. Ćwiczenia oddechowe. Zabawa ruchowa
          bieżna „Kelnerzy”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 12

          Zajęcia główne:   ▶  Wycieczka – nasza okolica. Wyjście na wycieczkę po najbliższej okolicy. Omówienie zasad bezpie-
          czeństwa obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola. Oglądanie budynków, określanie ich wyglądu, położenia,
          odległości od przedszkola, układu przestrzennego parków, ulic, alejek – poznanie zabudowy najbliższej okolicy. Rozmowa
          podsumowująca. Rysunek „Moja okolica”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 5; IV 1, 2, 8, 14, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa ruchowa rzutna „Kto dalej rzuci?”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Układanie puzzli z pociętych pocztówek przedstawiających różne budowle. Zgadywanie, jaka to budowla i kto w niej
            mieszka. Ćwiczenie spostrzegawczości, wzbogacanie wiedzy o środowisku społecznym.
             x Ćwiczenia grafomotoryczne – rysowanie po śladzie według wzoru przygotowanego przez N. Rozwijanie sprawności
            ręki, ćwiczenie w rozpoznawaniu i kontynuowaniu rytmu.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Droga do domu”. W zabawie za każdym razem uczestniczy dwoje dzieci. W kilku miejscach sali N. rozkłada
            szarfy-domki oraz wyznacza miejsce startu. N. ustala z jednym z dzieci, do którego domku poprowadzi drugie dziecko,
            które nie wie, jaki domek został wybrany, więc musi uważnie słuchać instrukcji. Drugie dziecko staje na starcie i instruo-
            wane przez kolegę lub koleżankę (np. dwa kroki do przodu, krok w lewo) zmierza do wybranego na początku domu.
            Ćwiczenia w orientacji przestrzennej i kierunkowej.
             x Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie w parach naprzeciw siebie na leżącą na stole piłeczkę do tenisa stołowego, tak aby
            nie spadła na podłogę. Regulowanie oddechu.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: wycieczka.
          Temat: Nasza okolica.
          Cele:
            p
            oznanie zabudowy najbliższej okolicy
            u
            trwalenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola oraz uświadomienie koniecz-

            ności bezwzględnego ich przestrzegania
            p
            rowadzenie obserwacji ukierunkowanej.
               Pomoce: papier do rysowania, kredki.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa wprowadzająca w temat zajęć. Przykładowe pytania:
            –   Jak nazywa się miasto (miejscowość, wieś), w którym mieszkacie?
            –   Czy znacie swój adres zamieszkania?
            –   Czy w waszej okolicy są wysokie bloki czy niskie domy?
   229   230   231   232   233   234   235   236   237   238   239